Blog, Strana 13

Viete, čo je pergola a čo všetko môže byť jej súčasťou?

Viete, čo je pergola a čo všetko môže byť jej súčasťou?

Pergoly sú na rozdiel od altánkov konštrukcie, ktoré sú inštalované k ďalšiemu objektu, spravidla k rodinnému domu alebo k budove hotela či reštaurácie. Zvyčajne prekrývajú terasu, aby používateľom poskytli príjemné útočiskom pred slnkom, dažďom a vetrom. Môžu mať rozličné veľkosti, ale aj veľmi sofistikované doplnky či vnútorné vybavenie.


Ak sa rozhodnete vybudovať si nad terasou pergolu, vo väčšine prípadov nebudete potrebovať ani stavebné povolenie. Bežné pergoly sa totiž zaraďujú do kategórie drobných stavieb – konštrukcií, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe (napríklad rekreačnú) a neovplyvňujú prostredie ani susediace pozemky. Nevyžadujú preto ani súhlas susedov k výstavbe. Podmienkou je, aby išlo o prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m.

Pergola Algarve Renson

Ohlásenie drobnej stavby

Pre drobné stavby platí takzvaná ohlasovacia povinnosť. Znamená to, že miestnemu stavebnému úradu podáte písomné oznámenie o plánovanej drobnej stavbe. Obsahovať by malo identifikáciu a kontaktné údaje stavebníka (navrhovateľa), list vlastníctva, meno projektanta, jednoduchý situačný výkres, druh a účel stavby, predpokladaný dátum jej ukončenia a spôsob realizácie, či už svojpomocne alebo prostredníctvom zhotoviteľa. Stavebný úrad má následne lehotu 30 dní, aby drobnú stavbu schválil, alebo sa vyjadril, či bude k stavbe nevyhnutné aj stavebné povolenie.

Ako si vybrať pergolu?

Okrem rozpočtu patrí k zásadným kritériám účel pergoly. Čo od nej očakávate? Akú funkciu by mala plniť? Stačí vám jednoduchšie, funkčné a cenovo výhodné riešenie, ktoré bude vyzerať prijateľne na fasáde vášho domu? Alebo kladiete dôraz na dizajn a celkové vybavenie vašej exteriérovej „obývačky“?

Ak ju plánujete využívať takmer celý rok – od jari do neskorej jesene, treba dbať nielen na ochranu pred slnkom, ale aj pred dažďom a vetrom a opatriť ju napríklad integrovanou vodeodolnou clonou alebo ohrievačmi. Tie vám zabezpečia pohodu na terase aj v chladných mesiacoch. Ak chcete pergolu „vyšperkovať“ a doplniť rozličným príslušenstvom, napríklad LED osvetlením či reproduktormi s automatickým ovládaním, treba na to myslieť už vo fáze projektu či výbere pergoly. Fantázii sa medze nekladú, treba len vedieť, čo si chcete a môžete dovoliť.

Od jednoduchej pergoly po zaťahovaciu

Veľkosť pergoly,  resp. plochy, ktorú chcete prekryť, ovplyvňujú viaceré faktory. Rozmery pergoly s látkovou strechou určuje maximálna veľkosť látky, ktorú dokáže zhotoviť výrobná linka. Zastrešenie pergoly vyrobené z jedného kusa látky môže mať maximálnu šírku 12,5 metrov a hĺbku 9 metrov. Veľkosť zastrešenia však možno rozšíriť spájaním viacerých pergol.

Pergoly s lamelovou strechou majú maximálne rozmery 5 x 9 metrov. Aj v tomto prípade sa dajú jednotlivé moduly spájať, vďaka čomu vznikne väčšia plocha prekrytia. Samozrejme, existujú modely, ako napríklad Skye od firmy Renson, ktoré možno montovať aj do otvoru v strope, vybudovaného z betónových prievlakov. Takáto pergola môže mať veľkosť 12 x 4 metre. Jej výhodou je, že lamely možno nielen naklápať, ale aj odhrnúť, čím sa strecha kompletne otvorí. Nevýhodou tohto riešenia je náročnejšia stavebná príprava, ako aj vyššia investícia.

Myslite na nosnosť aj možné znečistenie

Nesmierne dôležitým faktorom je aj miera zaťaženia, ktorú strešná časť pergoly znesie, a to najmä v zime, keď pergolu pokryje snehová prikrývka. Lamelové pergoly sa dajú vyrobiť s maximálnou nosnosťou 160 kg/m2. Pri výbere pergoly však myslite aj na spoľahlivé odvodnenie a pravidelné čistenie – najmä vtedy, ak je pergola umiestnená v tesnej blízkosti stromov. Opadáva z nich lístie, ktoré upcháva odtokový žľab, lemujúci celý obvod strešnej konštrukcie. Pergoly s látkovou strechou majú obvykle jeden veľký žľab vpredu, čistenie je preto o čosi jednoduchšie.

Čím všetkým môže byť pergola vybavená?

Obľúbeným doplnkom pergoly býva osvetlenie. Môže byť zabudované priamo v streche, ale aj v stĺpoch, v obvodovom profile, vo vnútornej i vonkajšej časti konštrukcie pergoly. Okrem funkčného osvetlenia môžete zvoliť aj náladové podsvietenie s premenlivými farebnými RGB „ledkami“.

Na osvetlenie nie je potrebná žiadna príprava, pretože je súčasťou výrobku. Na to však treba myslieť už pri kúpe pergoly. Dodatočné doplnenie pergoly je komplikovanejšie a môže vás vyjsť podstatne drahšie. Ak by ste napríklad mali hotovú látkovú pergolu a následne by ste chceli zabudovať osvetlenie do jej stropnej časti, museli by ste kompletne vymeniť všetky stropné profily. Otvory pre svetlá sa totiž frézujú priamo vo výrobe.

V prípade ozvučenia ide zvyčajne o kombináciu dvoch reproduktorov s technológiou bluetooth. V rámci lamelových pergol bývajú zabudované v obvodovom profile, pergoly s látkovou strechou ich majú skryté v časti, kde je umiestnený motor.

Špeciálnu elektroinštaláciu vyžadujú ohrievače. Keďže majú vysoký príkon – okolo 1 500 až 2 500 W, potrebujú samostatný istič. Majú dokonca väčší odber, ako je kapacita svetelného obvodu. Ak teda počítate s ohrievačom v dodatočnom vybavení pergoly, riešením môže byť trebárs existujúci rozvádzač na záhrade, ktorý s ohrievačom prepojíte samostatným káblom.

Pri výbave pergoly môžete zvoliť aj ďalšie prvky, napríklad zasklenie, ktoré býva rámové alebo bezrámové či dokonca uzamykateľné. Na výrobu sa väčšinou používa kvalitné a odolné kalené sklo. Ak hľadáte bezbariérové riešenie, môžete zvoliť pergolu s vodiacou lištou zabudovanou do podlahy.

Pergolu môžu byť zboku doplnené výsuvnými roletami. Na výber máte medzi viacerými typmi látok; od zatemňujúcich (nepriehľadných) až po transparentné fólie. Vkusným a funkčným typom uzatvorenia pergol sú aj posuvné paravány, ktoré môžu mať fixné alebo naklápateľné lamely.

Nakoniec, ak chcete zvýšiť komfort na terase a máte dom vybavený inteligentnou elektroinštaláciou, môžete všetky súčasti pergoly, ako sú svetlá alebo rolety, ovládať automaticky. Takéto pergoly obsahujú aj senzory na slnko, vietor a dážď.

Vybrať si ideálnu pergolu je v konečnom dôsledku dosť náročné, radi vám preto vyjdeme v ústrety a s voľbou optimálneho či náročného dizajnového riešenia vám radi pomôžeme.

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 3. časť

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 3. časť

Najväčší veľtrh tieniacej techniky, dverí a brán s názvom R+T, ktorý sa každé tri roky koná v nemeckom Stuttgarte, bol v uplynulom ročníku opäť nabitý inováciami. Výrobcovia sa neustále snažia vylepšovať ochranu interiéru a terás pred slnkom a vytvárať z nich funkčné a originálne prostredie na bývanie. Ponúkame vám výber najlepších prírastkov v sortimente našich dodávateľov.


Medzi slnečnými plachtami už dlhé roky vynikajú riešenia rakúskej značky Soliday. Na veľtrhu predstavila úplne nový typ plachty. Rad X chce zákazníkov osloviť najmä zjednodušeným manuálnym ovládaním, ktoré zabezpečuje špeciálne vyvinutá pružina. Vďaka patentovanému mechanizmu možno vysúvať látku z hriadeľa a zároveň ju šponovať, čo sa doteraz muselo robiť v dvoch samostatných krokoch.

Najnovšie možno aj obdĺžnikovú plachtu ovládať ručne. Soliday tak vyšiel v ústrety klientom, pre ktorých boli plachty s motorickým ovládaním nedostupné, či už z hľadiska ceny alebo samotnej realizácie. O tom, že výrobcovia myslia aj na detaily, svedčia nové farby lán pre sortiment spoločnosti Soliday. Ovládacie lanká možno odteraz zladiť s farbou samotnej plachty.

Rakúsky výrobca slnečných plachiet zároveň návštevníkov zoznámil aj s novou koľajnicou pre exteriérové závesy, ktorá je mimoriadne odolná voči zmenám počasia. Vyrába sa z pozinkovanej ocele a dokáže uniesť aj veľmi ťažký záves. Výrobca tiež ukázal bohatý výber exteriérových závesov. Sú vyrobené z odolných hliníkových vlákien, ktoré odrážajú slnečné lúče a zabraňujú prehrievaniu interiéru či terasy.

Pomyselnou čerešničkou na torte boli riešenia interiérových roliet, ktorými zaujala česká spoločnosť Bematech. Uviedla na trh novú vzorkovnicu a klientom umožňuje potlačiť látky roliet prakticky v akejkoľvek farbe, ale aj obrázkom či ľubovoľným vzorom.

Ako prvá tiež ukázala prekrytie rolety drevenou lištou, vďaka čomu možno dizajn okna s roletou zladiť s celkovým zariadením miestnosti. Aj samotné rolety sa dajú vyrobiť v takej farbe, aby boli s lištou zladené tón v tóne. Navyše, dreveným dekorom sa dá opatriť spodná lišta rolety či bočnica. Tá elegantne zakryje navíjací mechanizmus v prípade, že na prekrytie rolety nepoužijete hornú lištu.

V prípade, že vás zaujala niektorá z noviniek, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi pre vás nájdeme riešenie na mieru, s ktorým budete spokojní dlhé roky.

 

 

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 2. časť

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 2. časť

Najväčší veľtrh tieniacej techniky, dverí a brán s názvom R+T, ktorý sa každé tri roky koná v nemeckom Stuttgarte, bol v uplynulom ročníku opäť nabitý inováciami. Výrobcovia sa neustále snažia vylepšovať ochranu interiéru a terás pred slnkom a vytvárať z nich funkčné a originálne prostredie na bývanie. Ponúkame vám výber najlepších prírastkov v sortimente našich dodávateľov.


Samostatnú kapitolu na veľtrhu tvorili screenové rolety, ktoré slúžia jednak ako ochrana terasy či interiéru pred slnečnými lúčmi, a teda aj proti prehrievaniu, jednak strážia súkromie majiteľov. Sú totiž vyrobené tak, aby poskytovali nerušený výhľad smerom von, zatiaľ čo zvonku pôsobia ako clona. Firma Renson predstavila screenovú roletu s originálnou potlačou. Vďaka špeciálnej technológii možno screeny doplniť rôznymi motívmi, ale aj fotografiou či reklamou.

Know-how renomovaného výrobcu umožňuje vyrobiť aj neštandardne vysoké screenové rolety, ktoré si však zachovávajú stály tvar aj pevnosť. Ich názov Fixscreen Minimal napovedá, že majú minimálny vplyv na architektúru objektu. Všetko, vrátane boxu, bočných vodiacich líšt aj samotnej látky je integrované tak, aby pôsobilo minimalisticky a vytváralo jednoliaty celok bez rušivých prvkov.

Medzi riešeniami firmy Renson vyniká aj systém Panovista, ktorý je jediný svojho druhu na trhu. Ide o screenovú roletu do rohového okna s bezrámovým riešením zasklenia. Roletu možno vysúvať bez toho, aby boli v rohovej časti viditeľné akékoľvek mechanické prvky, napríklad vodiaca lišta. Okno tak pôsobí kompaktne a čisto.

Firma Corradi pre zmenu prišla s osvetlením screenovej rolety, ktoré je osadené v dolnej línii boxu. LED pásik totiž funguje podobne ako slnečné svetlo – látku screenovej rolety robí nepriehľadnou, takže zachováva súkromie ľudí na terase.

V segmente markíz priniesla zaujímavú novinku spoločnosť Climax. Vyvinula nový typ markízy s dvojitým ramenom, ktorá je vlastne „markízou v markíze“. Má výsuvný volán, ktorým možno rozšíriť tieniacu plochu nad rámec štandardnej šírky markízy a zároveň zabezpečiť väčší sklon tienenia. Je ideálnou voľbou pre terasy, ktoré osvetľuje zapadajúce slnko. Vďaka pevným lanám je výsuvný volán odolný aj voči vetru.

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 1. časť

Novinky tieniacej techniky zo Stuttgartu 1. časť

Najväčší veľtrh tieniacej techniky, dverí a brán s názvom R+T, ktorý sa každé tri roky koná v nemeckom Stuttgarte, bol v uplynulom ročníku opäť nabitý inováciami. Výrobcovia sa neustále snažia vylepšovať ochranu interiéru a terás pred slnkom a vytvárať z nich funkčné a originálne prostredie na bývanie. Ponúkame vám výber najlepších prírastkov v sortimente našich dodávateľov.


Spoločnosť Climax príjemne prekvapila novou pergolou Espacio s integrovaným screenom a zafrézovanými svetlami. Vďaka skrytým skrutkám môžu vyniknúť jej hladké línie. Väčšia šírka lamiel 30 cm zasa prispieva k tomu, že zastrešenie po ich odklopení pôsobí vzdušnejšie a priestor sa zároveň rýchlejšie vyvetrá. Pergola má prepracovaný systém odvodu dažďovej vody, schovaný do jednej zo stĺpov.

Dôležitý medzník vo vývoji predstavuje aj posuvná lamelová strecha od spoločnosti Renson, ktorá ju štyri roky testovala, kým ju uviedla do predaja. Výsledok však stojí za to. Umožňuje postaviť oproti sebe dve motorické strechy, ktoré pri šírke 4 metre dosahujú maximálnu dĺžku prekrytia až 12 metrov. Celá posuvná lamelová strecha je pritom bezproblémovo odvodnená v jednom mieste.

Talianska spoločnosť Corradi, ktorá je expertom na pergoly, najnovšie zaujala pôsobivým zabudovaným osvetlením v pergole Millenium Celeb, ktorá vznikla pri príležitosti 40. výročia spoločnosti. Medzi dva hliníkové profily totiž osadila LED pásiky zakryté transparentným polykarbonátom. LED osvetlenie môže byť zabudované v rôznych častiach pergoly, z vnútornej i vonkajšej strany, na bočných stojkách, ale aj v horizontálnych trámoch, lamelách či nad vstupom na terasu. Ak však nechcete podsvietenie pergoly, môžete si vybrať imitáciu dreva. Tá vynikne v prípade, že zvolíte svetlú konštrukciu pergoly.

 

Bočné posuvné panely a trojuholníkové výplne pergoly pod zastrešením môžu byť vyrobené z priehľadného polykarbonátu, ktorý pôsobí ako sklo, je však ľahší a možno ho osadiť aj vo väčších rozmeroch.

Raritou firmy Corradi je už niekoľko rokov patentovaná technológia pohyblivého predného žľabu, ktorý zachádza do vodiacej lišty a zabezpečuje bezproblémové odvodnenie zastrešenia pergoly. Keď sa strecha vysunie, zostanú vpredu iba bočné stojky bez akýchkoľvek viditeľných rúr odvodnenia. Praktické sú aj posuvné paravany, ktoré majú bežce v koľajniciach opatrené pružinkou. Vďaka tomu dokážu prekonať aj rôzne nerovnosti a dvere sa pohybujú veľmi ľahko.

Ak potrebujete vyriešiť strešné tienenie existujúcej pergoly a hľadáte nenáročné a cenovo dostupné riešenie, možno vás osloví nový systém Raffsegel od firmy Soliday. Ide o výsuvnú slnečnú plachtu, ktorú možno v požadovaných rozmeroch osadiť do akejkoľvek pergoly – drevenej či hliníkovej. Maximálna veľkosť riešenia je 6 x 10 metrov. Prednosťou systému je aj vyspádovanie, ktoré sa stará o odtekanie dažďovej vody.

Pripravte vonkajšie žalúzie na leto

Pripravte vonkajšie žalúzie na leto

Jarné práce sa netýkajú iba interiéru či záhrady. Prvé slnečné dni môžete využiť aj na údržbu exteriéru vášho domu, vrátane vonkajších žalúzií. Poradíme vám, ako na to.


Vonkajšie žalúzie z nášho portfólia sú vo všeobecnosti považované za bezúdržbové. To znamená, že vám poslúžia dlhé roky bez toho, aby vyžadovali špeciálnu starostlivosť. Všetky súčasti tieniaceho systému sú vyrobené z kvalitných a trvanlivých materiálov, odolávajúcich rôznemu počasiu aj námahe pri bežnom používaní. Kazovosť produktov od overených výrobcov a reklamácie sú skôr výnimkou. Napriek tomu treba vonkajšie žalúzie pravidelne kontrolovať a čistiť, ideálne dvakrát ročne – po zime a po lete.

S námrazou opatrne

Pre vonkajšie žalúzie predstavuje zimné obdobie zaťažkávaciu skúšku. Lamely môže pokryť sneh či mrznúci dážď. Nízke teploty dokonca spôsobujú vytvorenie námrazy vo vodiacich lištách, medzi spodnými lamelami a parapetom, prípadne medzi samotnými lamelami. V tom prípade sa neodporúča so žalúziami manipulovať, pretože by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.

Ak chcete námrazu z lamiel vonkajších žalúzií odstrániť, snažte sa to urobiť veľmi opatrne. Najlepšie je však počkať, kým sa ľadová vrstva prirodzene neuvoľní.

Skontrolujte funkčnosť

Po zime treba skontrolovať celkový technický stav vonkajších žalúzií. Prezrite si dráhy vodiacich líšt, či nie sú zanesené od hrubých nečistôt, hmyzu alebo iných drobných predmetov. Zároveň si overte, či sa lamely správne naklápajú.

Ak zaregistrujete problém s naklápaním, môže byť porušený takzvaný rebríček – šnúrka vedená prednou a zadnou časťou žalúzie, ktorá umožňuje polohovanie lamiel. Kvalitné rebríčky sú dnes vystužené aramidovými vláknami (kevlarom), vďaka čomu sú maximálne pevné a odolné, k problémom teda dochádza výnimočne.

Počujete zvláštne zvuky?

Ďalej by mala nasledovať vizuálna kontrola šikmého chodu žalúzií. Pohyb smerom nahor a nadol zabezpečujú pásky. Tie sa vplyvom zvýšenej námahy alebo nesprávnym používaním môžu roztrhnúť a znemožniť vertikálny chod vášho tieniaceho systému. Vtedy treba prestať žalúzie používať a kontaktovať predajcu. Rovnako to platí v prípade, ak by ste zaznamenali akékoľvek problémy s navíjačmi alebo motorom, napríklad hučanie, pískanie alebo nepríjemné rezonovanie.

Čistota pol života aj pre žalúzie

K dôležitým krokom jarnej údržby vášho exteriérového tienenia patrí samotné čistenie. Lamely sa zvyknú po zime zaniesť prachom, nečistotami, ale aj peľom či lístím, ktoré ste nestihli odstrániť na konci jesene. Hrubá špina či rôzne čiastočky môžu lamely poškriabať alebo inak poškodiť, preto treba všetky nečistoty odstrániť.

Ako na to?

V ideálnom prípade si môžete na čistenie vonkajších žalúzií objednať špecializovanú firmu. Ak na to nemáte rozpočet, môžete sa o údržbu postarať aj sami:

  • Lamely nastavte do vodorovnej polohy alebo malého sklonu.
  • Ak používate rebrík, nikdy ho neopierajte o žalúzie.
  • Vonkajšie žalúzie je najlepšie čistiť ručne, ideálne lamelu po lamele, a to plynulým ťahom jedným smerom. Takto zabránite tomu, aby sa špina roznášala po celej ploche.
  • Môžete použiť handru alebo mäkkú špongiu navlhčenú vo vode s troškou mydla alebo jemného saponátu. Voda by nemala mať viac ako 40 °C.
  • Úplne zabudnite na chemické a abrazívne čistiace prostriedky, ako sú riedidlá či rozpúšťadlá. Na povrch lamiel môžu pôsobiť agresívne.
  • Ak sú lamely silnejšie znečistené, nalejte vodu s obsahom saponátu do rozprašovača a opatrne ho aplikujte na žalúzie. Nechajte roztok chvíľku pôsobiť a následne špinu zotrite. Zabráňte však tomu, aby roztok na žalúziách zaschol.
  • Neodporúčame využívať „wapky“ – vysokotlakové čističe dokážu poškodiť lamely alebo spoje a navyše riskujete, že pod silným tlakom spláchnu špinu na parapet alebo na plochu terasy. V horšom prípade zanesú aj fasádu v okolí okna či zasklenej plochy. Treba si uvedomiť, že žalúzie môžu byť po polroku naozaj silno znečistené.
  • Okrem lamiel a parapetu nezabudnite vyčistiť aj vodiace lišty.
  • Očistené vonkajšie žalúzie nechajte prirodzene doschnúť.

Tip na záver

Znečistenému vzhľadu žalúzií môžete čiastočne predísť aj výberom vhodnej farby lamiel. Vo všeobecnosti platí, že tmavé a biele odtiene sú háklivejšie a špinu na nich vidieť oveľa rýchlejšie. Naopak, neutrálne svetlé odtiene a povrchové úpravy so štruktúrou či metalickou lesklou úpravou, dokážu znečistenie ľahšie „zakamuflovať“. Napriek tomu platí, že čisteniu treba venovať náležitú pozornosť, pretože pomáha udržiavať váš tieniaci systém v dobrom stave.

Poznáte aktuálne trendy v oblasti textílií? My áno!

Poznáte aktuálne trendy v oblasti textílií? My áno!

Chystáte sa kúpiť si nové záclony alebo štýlové rolety do bytu, no neviete si vybrať? Potom sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi v oblasti textílií a interiérového dizajnu, ktoré sme pre vás zmapovali na veľtrhoch.


Od fialovej po kovové odlesky

Za najtrendovejšiu farbu roka bola vyhlásená ultraviolet. Sýta fialová je originálna a sebavedomá, na veľkých plochách však môže pôsobiť ťažobne. Lepšie teda vynikne na menších plochách, v jemných vzoroch či na doplnkoch, ako sú vankúše.

Na veľtrhoch boli v centre pozornosti najmä tyrkysové odtiene, púdrové a pastelové farby, ktoré dokážu pekne podčiarknuť náladu v interiéri. Navyše sa dajú rôznym spôsobom kombinovať.

Vo farebnej škále tohtoročných trendov miešajú karty aj kovové odlesky. Prím hrajú najmä sivé holubičie odtiene, ale aj farby teplých kovov, trebárs medi. Najlepšie vyniknú, ak ich budete ladiť tón v tóne, napríklad v podobe damaskových vzorov.

Po období minimalizmu a farebnej uniformnosti objavujú dizajnéri aj čaro geometrických vzorov. Do priestoru vnášajú dynamiku a hravosť. Pozor však, vzorované závesy potrebujú vysoké stropy, pretože miestnosť môžu opticky zmenšiť.

Pri jednofarebných závesoch sa dôraz kladie na samotnú textíliu. Vyniknúť by mala hlavne jej štruktúra, ak ide o hladký záves, akcentujte ho lesklým materiálom.

Inšpirácie v prírode

Interiéru vládnu prírodné materiály. Množstvo výrobcov venovalo samostatnú sekciu ľanu a látkam s ľanovými prímesami. Dôraz sa kladie na originálny vzhľad s priznanými nedokonalosťami, ako sú zámerné nedokončenia, švy, uzlíky či rozstrapkané okraje. Na veľtrhu sme dokonca videli aj garniže pripomínajúce kus neopracovaného dreva či posuvné panely z lisovanej slamy.

Výrobcovia textílií tiež hľadajú inšpirácie v prostredí záhrad, lesov a tropickej vegetácie. Do popredia sa dostávajú odtiene zelenej, ale aj botanické ornamenty a kvietky, tentoraz však treba voliť vzory v menšej mierke. Kto si v minulej sezóne obľúbil motív monstery, v kolekciách výrobcov ju nájde aj tento rok.

V novej sezóne si interiérový dizajn výrazne obľúbil kožu, a to nielen na drobných doplnkoch. Ak chcete mať doma skutočne výnimočný prvok, zvoľte elegantné kožené tapety. Koža býva dokonca filigránsky prešívaná, vďaka čomu materiál vytvára naozaj nevšedný 3D efekt.

Buďte originálni

Do našej ponuky tento rok pribudnú tematické pohľadové tapety, ktoré sú obľúbeným prvkom súčasného interiérového dizajnu. Zvyčajne sa používajú na menšej ploche, napríklad na jednej stene. Majú podobu mozaiky, motívu s 3D efektom alebo obrazu. Môžu ozvláštniť stenu za sedačkou alebo poskytnúť príjemné pozadie pre kreslo s lampou.

Trend interiérov na mieru nás inšpiroval k rozšíreniu nášho sortimentu aj o poťahoviny. V prípade záujmu môžeme klientom očalúniť kus nábytku, napríklad kreslo. Svoje bývanie tak môžu dokonale zladiť alebo skrášliť originálnym solitérom.

Trendy pre naše okná

Riasiace pásky na závesoch pomaly ustupujú do úzadia. Do popredia sa, naopak, dostávajú závesy s vlnitým, dvojitým či trojitým skladom. Vlnitý sklad je rovnomerný a viditeľný v celej výške závesu. Zabezpečujú to bežce, ktoré sú vzájomne fixované šnúrkou. Takýto typ závesov je vždy podvesený pod koľajnicou.

Závesy s dvojitým a trojitým skladom sú umiestnené na polohovateľných háčikoch, elegantne teda skorigujú aj problémy s nerovným stropom alebo podlahou. Záves môže byť takisto podvesený alebo môže koľajnicu prekrývať.

Na tohtoročných veľtrhoch nás príjemne prekvapili aj rolety deň a noc s atypickou premenlivou štruktúrou. V oblasti tienenia však najvýraznejšie vedie trend motorizácie. Dnes už môžete pohodlne ovládať látkové aj rímske rolety, rolety deň a noc, vertikálne žalúzie či plisé rolety, a to diaľkovým ovládačom na stene alebo vďaka mobilnej aplikácii.

Potrebujete poradiť pri výbere interiérového tienenia do svojho domu alebo bytu? Ochotne vám pomôžeme a prediskutujeme s vami každý detail.

Odborník radí: Je lepšia drevená alebo hliníková pergola?

Odborník radí: Je lepšia drevená alebo hliníková pergola?

Plánujete rozšíriť svoju obývačku alebo kuchyňu o príjemné posedenie v exteriéri? Záhradná pergola vám umožní vychutnať si terasu celoročne, je však dôležité, aby ste si vybrali takú, ktorá vám bude vyhovovať z hľadiska dizajnu aj celkovej údržby. Drevené aj hliníkové pergoly majú svoje špecifiká, výhody či nevýhody, ktoré by ste si mali ozrejmiť ešte pred samotným nákupom.


Prvý bod, ktorý neraz môže byť u zákazníkov rozhodujúcim, je životnosť a celkový vzhľad, aký materiál vykazuje aj po niekoľkých rokoch prevádzky. Aj napriek tomu, že na výrobu pergol sa využíva kvalitné lepené konštrukčné drevo zo škandinávskeho smreka, stále ide o prírodný materiál. Musíte preto rátať s tým, že bude pracovať a meniť svoj vzhľad podľa aktuálnych poveternostných podmienok.

Kým v lete je drevo neraz vystavené extrémnym horúčavám, v zime naň, naopak, môžu pôsobiť veľmi nízke teploty. Zatiaľ čo v chladných mesiacoch pod vplyvom vlhkosti zvykne napučať, v lete sa pre zmenu vysušuje a praská, takže v ňom vznikajú trhliny a rôzne nedokonalosti, ktoré sú pre drevo prirodzené. Mnoho zákazníkov môžu takéto estetické „nedostatky“ odrádzať, iní ich vnímajú ako bežný  prejav prírodného materiálu a postupne vznikajúca patina sa im páči. Zásadnou otázkou preto zostáva, čo preferujete vy sami.

Dôsledná starostlivosť verzus minimum starostí

Keďže drevené pergoly sú náchylnejšie na výkyvy počasia, treba im venovať náležitú starostlivosť. V našich podmienkach výrobcovia odporúčajú aplikovať minimálne jedenkrát ročne impregnačný náter, ktorý drevo dôkladne ošetrí a ochráni ho pred vlhkosťou, plesňami či hubami. „Osobne radím urobiť to aj dvakrát v roku – na jar a na jeseň. Samozrejme, treba si uvedomiť, že takýto náter nie je to žiadna dvojhodinová záležitosť, natieraním pergoly dlhej osem metrov môžete stráviť aj celý víkend,“ upozorňuje Miroslav Labák, špecialista na exteriéry firmy Profirol.

Ak teda patríte k ľuďom, ktorí preferujú produkty s minimom údržby, zvoľte radšej hliníkové pergoly. Tento typ konštrukcií sa upravuje práškovou farbou, ktorý prispieva k odolnosti materiálu, stálosti a trvácnosti povrchovej úpravy. Funguje to podobne ako s farbou na aute – kým karosériu mechanicky nepoškodíte alebo nepoškriabete, jej vzhľad sa dlhodobo nezmení. Treba však – podobne ako pri drevených pergolách – priebežne kontrolovať mechanizmy konštrukcie a prípadne ich premazať.

Ste minimalista alebo milovník pútavých detailov?

Jednou z hlavných výhod hliníka je úspora priestoru. V porovnaní s drevenými hranolmi, z ktorých sa zhotovujú drevené pergoly, má hliník vzhľadom na veľkosť profilov oveľa lepšiu pevnosť, takže umožňuje vytvárať štíhlejšie a subtílnejšie konštrukcie. To určite ocenia najmä majitelia domov postavených v modernom minimalistickom štýle. Na drevené pergoly sa spotrebuje väčší objem materiálu a sú spravidla aj masívnejšie a ťažšie než kovové modely. „Z rovnakého dôvodu môže byť najlacnejšia drevená pergola o 40 až 50 percent drahšia než bežná hliníková pergola,“ podotýka Miroslav Labák.

Hliník ponúka pestrejšie možnosti z hľadiska farebného stvárnenia; okrem štandardných odtieňov je zákazníkom k dispozícii prakticky celá škála rozšírených RAL farieb, s ktorými ľahko zladíte okná aj dvere. Samozrejme, čím špecifickejší odtieň si vyberiete, tým sa cena celého riešenia navýši. Hoci hliníkové pergoly možno zhotoviť hranaté aj oblé, vo všeobecnosti sú tvarovo strohejšie.

Výhodou drevených pergol je naproti tomu väčšia variabilita a sloboda v architektonickom stvárnení, najmä pri riešení rôznych konštrukčných detailov. Môžete si nechať zhotoviť jednoduché krokvy, ale aj tvarované krokvy so zrezanými profilmi. Z hľadiska samotného dizajnu sa teda s drevenými pergolami môžete viac „vyhrať“, vďaka čomu sa ľahko uplatnia na rustikálnych stavbách. Ak navyše oceňujete kresbu dreva a jeho unikátny vzhľad, určite sa oplatí investovať do takéhoto typu konštrukcie.

Pozor na umiestnenie pergoly

Z hľadiska realizácie sú drevené pergoly náročnejšie, čo vyplýva z ich hmotnosti. Kým bežná hliníková pergola váži 600 kg, drevená pergola umiestnená na porovnateľnej ploche môže vážiť aj tonu, predstavuje preto výraznejšiu záťaž pre samotné základy a spevnené plochy, ako sú terasy. To treba zohľadniť aj pri výbere miesta, kde bude pergola situovaná – kritické môžu byť najmä balkóny a strešné terasy, ktoré majú limitovanú nosnosť. Na druhej strane, v sortimente drevených pergol vyniká model Arko. Je výnimočný tým, že ho podopierajú výlučne oblúkové trámy namontované priamo na stenu. Umožňuje tak majiteľom vychutnávať si výhľad do záhrady bez stojok, a teda bez akýchkoľvek vizuálnych prekážok. Aj vďaka tomu sa zaraďuje k najvyhľadávanejším modelom medzi drevenými pergolami.

V závere treba dodať, že na drevenú pergolu si vo všeobecnosti počkáte dlhšie. Čas dodania sa môže podľa konkrétneho modelu a riešenia predĺžiť aj na 6 týždňov. Hliníkové pergoly môžete mať doma od dvoch do štyroch týždňov. Ak ste sa stále nerozhodli, aké riešenie bude pre vás vhodné, pokojne sa na nás môžete obrátiť. S výberom ideálnej záhradnej pergoly vám radi pomôžeme.

4 najčastejšie situácie, kedy vám vonkajšie žalúzie komplikujú život

4 najčastejšie situácie, kedy vám vonkajšie žalúzie komplikujú život

Aj vy určite túžite po rozprávkovom domčeku, ktorý vám ušetrí nechcené výdavky za elektrinu a ktorý bude aj navonok vyzerať skvelo. Premysleli ste si do detailov svoje stavebné plány? V súvislosti s vonkajšími žalúziami sa počas našej praxe stretávame so štyrmi typmi prípadov, kedy vám žalúzie najviac komplikujú stavbu. Čítajte ďalej a možno sa v jednom z nich nájdete.


Keď plánujete projekt

Pri každej stavbe, ešte dlho predtým, než budete riešiť čokoľvek iné, musíte vziať do úvahy veci týkajúce sa vonkajšieho tienenia. Predovšetkým sieťky, elektroinštalácia, osadenie okien a hrúbka izolácie vám môžu spôsobiť pri stavbe domu hlboké vrásky. Plánovanie projektu je ideálnou situáciou na riešenie vonkajšieho tienenia, keďže vaše možnosti ešte nič nelimituje. Môžete si vyberať medzi rôznymi typmi stavebných materiálov, cenovými reláciami vonkajších žalúzií aj spôsobmi ich inštalácie.

Najžiadanejším typom lamiel sú lamely Z 90 a najvhodnejším spôsobom ich inštalácie je podomietkové vyhotovenie, pretože pôsobí na fasáde vkusne a esteticky. Žalúziu osádzame do vopred pripraveného boxu. Box tvoria nosné konzoly a krycí plech tvaru Z a zadnú stranu boxu, kde nie je krycí plech, je potrebné finálne upraviť omietkou alebo fasádnou farbou. V projekte preto nezabudnite zohľadniť aj hrúbku krycieho plechu a počítať s miestom navyše.

Keď osádzate okná

Vo všeobecnosti chce, každý žalúzie esteticky skryť  pod omietku, avšak, niektorí klienti na ne pomyslia, až keď postavia a zaizolujú múry. Nachádzate sa aj vy vo fáze, keď ste práve dokončili hrubú stavbu, múry zvonku zaizolovali, ste pripravení osadiť okná, no zrazu vám stavbu komplikuje nedostatok miesta na žalúzie so sieťkami?

V podobnej situácii sa ocitne veľa našich klientov. My sa vždy snažíme vyjsť im v ústrety a nájsť možné riešenia. Už pred zatepľovaním sa dobre informujte, ktoré stavebné prvky patria pod omietku a aký veľký priestor zaberú.

Aktuálnym trendom je osádzať okná až na úplný okraj múru a zatepľovať izoláciou hrubou 15 až 20 cm. Treba si však uvedomiť, že aj žalúzia má určitú stavebnú hĺbku, väčšinou je to okolo 15 – 16 cm. K 15-centrimetrovému zatepleniu a žalúziám s hĺbkou boxu 15 cm sa vám už žalúzie spoločne so sieťkami určite nezmestia. Preto si zapamätajte – protihmyzové sieťky takisto patria k oknám a treba na priestor pre ne myslieť už pri osádzaní okien a najmä dverí.

Keď robíte elektroinštaláciu

Pravdou je, že niekedy nevieme vyhovieť zákazníkom, ktorí chcú prejsť na centrálne či diaľkové ovládanie vonkajších žalúzií a, bohužiaľ, zle spravená elektroinštalácia je problém, na ktorý narazilo nemálo našich klientov. Môžeme pritom len a len odporučiť dať si do domu nainštalovať diaľkové ovládanie. V dnešnej dobe je už cenovo porovnateľné s centrálnym káblovým ovládaním, ktoré sa vždy predraží o dĺžku použitých káblov a množstvo práce pri ich sekaní a ťahaní.

Aj z energetického hľadiska je diaľkové ovládanie ideálnym riešením, ktoré vás zbaví všetkých strastí s ťahaním káblov. Reálne zo steny potrebujete vyviesť jediný kábel, na ktorý napojíte všetky žalúzie v dome. Čím viac dier pre káble totiž v múroch máte, tým viac tepelných mostov vzniká.

Aby sme zabránili únikom tepla a následnému plesneniu stien v dôsledku tepelných mostov, všetky betónové konštrukcie, vrátane betónového prekladu nad oknom a dverami, zatepľujeme už pri hrubej stavbe. Dôležité je medzi boxom žalúzie a prekladom použiť kvalitnejšiu izoláciu. 

Keď nanesiete omietky

Niektorí zákazníci za nami prídu s požiadavkou skryť vonkajšie žalúzie pod fasádu až vtedy, keď už majú na dome hotové omietky. V takých prípadoch hrubšia izolácia nie je možná a jediným východiskom je dodatočná montáž žalúzií a priznaného krycieho plechu priamo pred okno alebo na fasádu nad oknom. Z estetického hľadiska toto riešenie môže mierne znížiť množstvo svetla v interiéri a zároveň prekážať vo výhľade, hodí sa však na akýkoľvek typ okna a vôbec neuberá z jeho funkčnosti.

Pri domoch s malou hrúbkou izolácie, drevodomoch či montovaných domoch, skrátka všade tam, kde zákazník dopredu neuvažoval o zavedení žalúzií, je možné namontovať čiastočne podomietkové vyhotovenie, kde box žalúzie, ukončený bočnicami, síce vystupuje pred fasádu, no je menej výrazným prvkom na fasáde domu než krycí plech.

Pokiaľ ide o najmodernejšie vonkajšie tienenie pre obývané rodinné domy, niekedy sa jednoducho musíte uspokojiť s kompromisom. Vždy sa však budeme snažiť nájsť všetky dostupné riešenia a naplniť tak váš sen o rozprávkovom bývaní. Ak ste sa ocitli v jednej zo štyroch situácií spomenutých v článku, obráťte sa na nás na adrese profirol@profirol.sk a nechajte si poradiť.

Ovládajte svoj dom jediným kliknutím vďaka mobilnej aplikácii TaHoma

Ovládajte svoj dom jediným kliknutím vďaka mobilnej aplikácii TaHoma

Doba sa rýchlo mení, spolu s ňou aj trendy v bývaní. Mechanické vyťahovanie žalúzií či otváranie dverí kľúčom sa dnes stáva nemoderné a nepohodlné. Najnovšou a najštýlovejšou novinkou v bývaní je ovládanie elektrických zariadení na diaľku intuitívnou mobilnou aplikáciou TaHoma. Ovládajte celý svoj dom odkiaľkoľvek jediným kliknutím a vychutnajte si tak cenný čas s rodinou.


Prečo je TaHoma top investícia do bývania?

Mobilnú aplikáciu TaHoma vyvinula francúzska spoločnosť Somfy pre rodiny s najvyššími nárokmi na bývanie. Tento pokrokový systém je synonymom pre jednoduchší život, lepšie energetické hospodárenie a vyššiu bezpečnosť. Rozumie si aj so systémom IO homecontrol pre ovládanie vonkajších žalúzií a ďalších elektrických zariadení. TaHoma vám prakticky dovolí na diaľku ovládať každé zariadenie v dome, pričom počet a druh pripojiteľných zariadení si zvolíte sami.

Používaním aplikácie vnesiete do svojho života viac pohodlia i času. Systém TaHoma je inteligentný a intuitívny, dokáže ovládať každé kompatibilné zariadenie v dome, aby ste sa vy mohli bezstarostne venovať príjemným aktivitám s rodinou. S aplikáciou jednoducho spárujete vonkajšie žalúzie, rolety, garážové dvere, akékoľvek zariadenie od Veluxu, osvetlenie Philips Hue, kúrenie, bezdrôtové zásuvky, elektrické adaptéry a iné elektrické zariadenia.

Zjednodušte si život so smart funkciami

Určite vás príjemne prekvapí, ako prirodzene a rýchlo si na TaHomu zvyknete. Život vám uľahčia hlavne smart funkcie aplikácie. Napríklad pri otvorení terasových dverí, systém sám vysunie žalúzie bez toho, aby ste museli siahnuť po vypínači. Obľúbené sú tiež inteligentné senzory na svetlo, vietor a teplo. Keď intenzita slnka klesne pod určitú hodnotu, osvetlenie sa samo rozsvieti a keď systém zaznamená zhoršenie poveternostných podmienok, automaticky zatvorí vonkajšie žalúzie. Tak chráni a zároveň šetrí vaše bývanie.

Nastavením časovača ovládate osvetlenie bez toho, aby ste museli odratávať minúty do zotmenia. V predvianočnom období naši zákazníci najradšej využívajú túto smart funkciu na rozsvietenie a zhasnutie vianočných svetiel. Dom vás tak pri príchode milo privíta a navodí vám aj susedom tú pravú vianočnú atmosféru.

V Somfy mysleli skutočne na všetko. Aby ste mali bezpečnostný systém vždy pod kontrolou, v aplikácii si viete zvoliť prerušenie či úplné vypnutie funkcie v určitom čase. Keď vyjdete na terasu a zavriete za sebou dvere, systém vie, že žalúzie má nechať vytiahnuté. Naopak, ak v noci radi spíte pri otvorenej ventilačke, systém vie, že napriek otvorenému oknu, má nechať žalúzie zatiahnuté. O dokonalú ochranu pred vlamačmi sa vám postarajú nadštandardné bezpečnostné funkcie ako požiarny hlásič, kamery a pohybové senzory.

Má TaHoma vôbec nejaké mínusy?

Každé z elektrických zariadení je neustále pod napätím v stand-by režime a počas výpadku prúdu sa môže stať, že ostanete sedieť v úplnej tme. Zatvorené vonkajšie žalúzie totiž zachytia neuveriteľných 98 % svetla. Ak však milujete romantiku pri sviečkach, podobný scenár vám bude skôr po chuti. Výpadok elektriky tak je azda jediným rizikom moderného bývania ovládaného smart telefónom alebo tabletom. Pre prípad núdze, v situácii, keď vám v dome náhodou vypadne internet, odporúčame poistiť sa namontovaním aspoň jedného ovládača.

Možno sa však zamýšľate, ako ľahko sa dá nabúrať do systému, ktorý celý funguje vďaka internetu? Každý váš diaľkový pokyn prechádza cez centrálny server so šifrovaním a každé zariadenie osobne autorizujete prostredníctvom mena a hesla. Ste tak jediný, kto má absolútnu kontrolu a môžete sa spoľahnúť, že TaHoma vám zaručí dokonalé bývanie bez starostí. Majte svoj dom pod dohľadom, nech ste kdekoľvek.

Systém Tahoma od spoločnosti Somfy - Ako funguje detektor pohybu?
Systém Tahoma od spoločnosti Somfy - Ovládanie žalúzií cez tablet

Vonku je krásne, no ráno ste v zhone nestihli otvoriť žalúzie? Otvorte ich jediným klikom. S exkluzívnou mobilnou aplikáciou od Somfy budete mať úplný prehľad nad situáciou v dome. Jedným kliknutím sa presvedčíte, či sa už vrátili deti zo školy a okamžite sa dozviete o akomkoľvek nezvyklom dianí. Chcete sa o výhodách aplikácie dozvedieť viac? Napíšte nám na profirol@profirol.sk a naši odborníci vám odpovedia na akúkoľvek otázku.

Staviate pasívny dom? Stavte aj na podomietkové boxy na vonkajšie žalúzie

Staviate pasívny dom? Stavte aj na podomietkové boxy na vonkajšie žalúzie

Pasívne domy si naďalej držia prvenstvo v stavebných trendoch. Sú funkčné a efektívne a navyše mimoriadne dobre vyzerajú. Aby si však udržali svoju funkčnosť, je nutné dômyselné plánovanie, ideálne s profesionálnou pomocou projektanta. Ten ihneď vie, ktorým prvkom stavby treba venovať zvýšenú pozornosť už v počiatočnej fáze projektu. Máte projekt už hotový? A plánujete v ňom umiestniť podomietkové boxy pre vonkajšie žalúzie? Prečítajte si, prečo by ste to určite mali urobiť.


Ušetrite s tienením podľa posledných trendov

Vonkajšie žalúzie sa v súčasnosti stali jednoznačne najpoužívanejším typom tienenia. Ak počas celého dňa chcete regulovať množstvo svetla v interiéri, zabrániť prehrievaniu priestoru prirodzeným spôsobom, večer si vytvoriť súkromie a navyše dodať domu moderný vzhľad, exteriérové žalúzie sú práve v tomto prípade dokonalým riešením. Navyše, ak sa rozhodnete pre žalúzie Climax, nekúpite mačku vo vreci, ale výrobok najvyššej kvality, ktorý vám bude dlhé roky slúžiť.

Ak hľadáte niečo špeciálne, nepáčia sa vám šnúrky, rebríčky a chcete mať pomedzi lamely nerušený výhľad, ideálnym riešením sú žalúzie PROTAL. Veľmi pevná lamela hrúbky až 0,60 mm, mechanizmy pohybu lamiel zabudované vo vodiacich lištách, tesnenie lisované do hrany lamely kvôli dokonalému dosadeniu lamiel a jednoducho vymeniteľné lamely sú pri tomto type výrobku na trhu úplne jedinečné.

Dobre zvážte či chcete ovládať tienenie mechanicky alebo motoricky. Jednoduché kľuky sa dnes už veľmi nenosia, navyše, na trhu je dostupné pohodlnejšie a bezpečnejšie elektrické ovládanie. Elektricky viete ovládať tienenie až štyrmi spôsobmi: vypínačom, riadiacou automatikou, diaľkovým ovládačom alebo inteligentnou mobilnou aplikáciou, ktorá ponúka viaceré funkcie na riadenie domu cez internet aj na diaľku.

Podomietkový box exkluzívne od Profirolu

Niekedy je medzi jednotlivými fázami montáže vonkajších žalúzií odstup aj pol roka, preto je mimoriadne dôležité  plánovať ju v spolupráci s dodávateľom stavby. Montáž vonkajších žalúzií rozdeľujeme na tri časti: zabudovanie podomietkového boxu do fasády nad okenný otvor, montáž puzdier vodiacich líšt a montáž samotnej žalúzie.

V istých situáciách je možné žalúzie namontovať aj pred okno, čo však zmenšuje výšku okna a v konečnom dôsledku aj kazí dojem z výhľadu. Rovnako vieme mechanizmus žalúzie umiestnený nad okenným otvorom zakryť hliníkovým krycím plechom.

V ideálnej situácii, keď sme so zabudovaním žalúzií do fasády počítali už na začiatku, schováme mechanizmy do špeciálne pripraveného podomietkového boxu. Fasáda domu tak pôsobí čisto a haromonicky, pretože na nej nie je vidieť o mechanizmus, ani vytiahnuté lamely. Zo skúsenosti vám odporúčame podomietkové riešenie s celohliníkovým boxom ukotveným prerušeným tepelným mostom, ktoré sme pre vás v Profirole špeciálne upravili na základe výpočtov a skúseností so stavbou pasívnych domov.

Výhody podomietkových boxov

Dom, kde vznikajú tepelné mosty, kde sa hromadí vlhkosť a následne v ňom plesnejú kúty, nie je kvalitne zateplený dom, avšak, pri pasívnych domoch je situácia iná. Extrémnu izoláciu pasívneho domu bez tepelných mostov oslabíme v mieste boxu, následne musíme teda jej výkon dobehnúť. Prax nám ukázala, že na tento účel je pri hliníkových podomietkových boxoch najlepšie použiť tú najkvalitnejšiu izoláciu a ukotvenie celého boxu riešiť s prerušeným tepelným mostom, kde skrutka neprechádza priamo cez vrstvy izolácie do steny alebo prekladu.

Každý materiál prirodzene zvetráva, musí byť ochránený a ideálne  zapracovaný priamo do steny, inak dochádza k jeho predčasnému opotrebeniu. Žalúzie ukryté vo fasáde a ich mechanizmy tak majú niekoľkonásobne predĺženú životnosť. Veľkou výhodou je, že predĺžená 4-ročná záruka začína plynúť až po domontovaní samotných vonkajších žalúzií. Napriek tomu, že riešenie s podomietkovou schránkou je finančne náročnejšie, ide o dllhodobú investíciu, za ktorej kvalitu hovorí predovšetkým spokojnosť našich zákazníkov. 

Ak ste zatiaľ len zvažovali umiestnenie podomietkových boxov na váš dom a náš článok vás zaujal, nechajte si u nás vypracovať nezáväznú cenovú ponuku. Pošlite nám rozmer vašich okien na profirol@profirol.sk alebo sa príďte osobne poradiť do predajní v Žiline alebo v Košiciach. Tešíme sa na vás!