Blog

Prečo sú rolety must have pre jarné mesiace?

Prečo sú rolety must have pre jarné mesiace?

Látkové tienenie tienenie je opäť v móde a svoj veľký návrat zažívajú najmä rolety. Zabudnite na nudné tienenie, kde vzhľad výrazne zaostával za funkčnosťou. Moderné rolety dneška sú hitom zdravého a vkusného interiéru. Prinášame vám 5 dôvodov, prečo majú mať miesto u vás doma. 

Jarná energia

Popustite uzdu fantázii a doprajte interiéru závan energie. Ponuka látok je naozaj bohatá, vzory inšpirované prírodou, detské motívy, svieže i neutrálne farby, látky s rôznou priepustnosťou svetla. Vyberajte podľa toho, aký pocit chcete v interiéri dosiahnuť. Moderné rolety sú naozaj variabilné nielen látkami, ale aj dizajnom držiakov, spodných líšt, retiazok a ďalšieho príslušenstva. 

100-49_latkove-rolety

Ľahká údržba a bezpečnosť roliet

Najmä alergici v peľovej sezóne ocenia ľahkú údržbu. Prach a peľ jednoducho povysávate kefovým nástavcom. S fľakmi si poradí mäkká kefka a mydlový roztok. Niektoré modely je možné zvesiť a vyčistiť ručným praním. Na rozdiel od vnútorných žalúzií sa na rolete nezachytáva toľko prachu a čistenie je rýchle a jednoduché. 

Ochrana pred prehrievaním

Poznajú to najmä obyvatelia domov s veľkými oknami. Vonku je ešte chladno, vo vnútri sa kúri. No stačí, aby spomedzi mrakov na chvíľu vykuklo ostré slnko a priestor je v priebehu pár chvíľ prehriaty. Znížiť teplotu vykurovanie neprináša okamžitý efekt, zatiahnutie roliet áno. 


latkove-rolety-v-interieri


Vhodná alternatíva závesov

Látkové rolety sú vhodné aj do menších priestorov, kde sa ráta každý centimeter plochy. Interiéru neuberajú priestor ako napríklad objemné nariasené závesy, no zároveň dodávajú mäkkosť a útulnosť. Hitom sú plisé rolety skladané ako harmonika. Nie sú pevne uchytené v hornej časti a je možné posúvať ich v oboch smeroch.

plise-rolety-sede

Efektné pruhy

Rolety deň a noc kombinujú pruhy priesvitnej a nepriesvitnej látky, ktoré sa môžu vzájomne prekrývať. Ak sa pruhy striedajú, do interiéru preniká svetlo, ak na seba nepriesvitné pruhy nadväzujú, dosiahnete úplné zatienenie. Do interiéru si vpustíte presne toľko svetla, koľko potrebujete. Vyberte si nenápadné svetlé pruhy, alebo siahnite po výrazných farbách, je to len na vás. 


latkove-rolety-cierne

Obráťte sa na našich špecialistov pre interiérové tienenie v Žiline, Košiciach a v Bratislave, alebo oslovte špecialistku pre dizajn a architektov. Z našej ponuky pre náročných si určite vyberiete.

Porovnanie typov roliet: Ktoré sú najlepšie pre vaše potreby?

Porovnanie typov roliet: Ktoré sú najlepšie pre vaše potreby?

Rolety sú opäť v móde. V interiéroch a exteriéroch postupne nahrádzajú neosobné žalúzie. Dnešné rolety sú technologicky prepracované, vynikajú vzormi, materiálmi a schopnosťou tieniť. Ako si vybrať tie, ktoré budú ideálne pre vaše potreby? 

Úplne na začiatok si odpovedzte na otázku, či majú byť rolety interiérové alebo exteriérové. Ak máte jasno, pripravili sme pre vás jednoduchý postup, ako si krok za krokom vybrať najlepšie rolety

Vonkajšie rolety

Screeny alebo hliníkové rolety? S montážou do prekladu alebo do predokenného boxu? Nasledujúci graf vás jednoducho prevedie výberom:

porovnanie-typov-rolet-schema

Hliníkové vonkajšie rolety

Hliníkové vonkajšie rolety ocenia zákazníci, ktorí majú radi jednoduchosť. V stiahnutom stave chránia pred ostrým slnkom, prehrievaním a v zimnom období pred únikmi tepla. Pre niektorých zákazníkov však môže byť nevýhoda to, že ak sú stiahnuté, v interiéri je jednoducho tma a je nutné pomôcť si umelým osvetlením. Ak napríklad pracujete na zmeny a cez deň si potrebujete pospať, je to pre vás skôr výhoda.

Jednotlivé možnosti sa líšia spôsobom montáže. Rolety v predokennom boxe sú vhodné na dodatočnú montáž, ak už máte hotovú fasádu. Diskrétne rolety v podomietkovom boxe je nutné montovať ešte pred inštaláciou zateplenia a konečnej fasády, ak chcete využiť výhody roliet v preklade, myslite na to už vo fáze projektu.

Bez ohľadu na spôsob montáže sú vonkajšie hliníkové rolety funkčné a estetické tienenie pre rodinné domy a komerčné objekty.

hlinikove-hnede-rolety

Screenové rolety

Screenové rolety postupne vytláčajú klasické vonkajšie žalúzie. Ich tieniaca schopnosť a vizuálny kontakt s okolím závisí od výberu konkrétnej látky. Je len na vás, či si zvolíte zatemňujúcu látku alebo takmer priesvitnú látku, obe chránia interiér pred ostrým slnkom a prehrievaním. V prospech vonkajších screenových roliet hrá aj ich vysoká odolnosť voči vetru. Ak sa pri vonkajších žalúziách obávate, že budú vo vetre búchať, screenová roleta je správna voľba.

Konkrétne modely sa líšia v technickom prevedení a účele použitia:

Screenové rolety na rohové okná Renson sú technologicky prepracované riešenie pre moderné domy s presklenými plochami. Rolety sú zazipované aj v rohu, nie je potrebný stĺpik.

Screeny na pozičné háčiky sú manuálne ovládané clony, ktoré sa montujú na rám okna.

Zipové screeny sú rolety, ktoré vďaka špeciálnemu systému na okrajoch látky ponúkajú dokonalé tienenie a v stiahnutom stave poskytujú aj ochranu pred hmyzom.

Fixscreen Minimal je moderná funkčná roleta s minimalistickým dizajnom.

Screeny s vodiacim lankom sú rolety, ktoré majú okraj látky vedený na nerezovom lanku.

screenove-rolety-na-rohove-okna-sede

Vnútorné rolety

Výber konkrétneho modelu vnútorných roliet podlieha skôr estetickým preferenciám, aj tu nájdeme niekoľko funkčných rozdielov, ktorými vás prevedieme k výberu toho najlepšieho riešenia pre vás:

schema-vyberu-vnutornych-rolet

Špeciálne rolety na strešné okná sú konštrukčne prispôsobené tak, aby sa dali ovládať aj vo väčšej výške, pre zákazníkov s oknami Velux sú k dispozícii originálne značkové tieniace prvky Velux.

Plisé rolety nie sú fixne uchytené v hornej časti okna, môžete ich ľubovoľne posúvať v oboch smeroch a tieniť napríklad len strednú časť plochy okna.

Rolety deň a noc využívajú pruhy nepriesvitnej látky a sieťoviny, ktoré sa navzájom prekrývajú. Okrem tradičných pruhov sú k dispozícii aj rôzne geometrické tvary, ktoré vytvárajú nápaditú hru svetla a tieňa.

Na atraktivite klasickým látkovým roletám najviac pridávajú rôzne farby, vzory, detské motívy, ornamenty a látky s rôznym stupňom zatienenia. To všetko s mechanizmom, vďaka ktorému je možné zatieniť aj veľkorysé presklené plochy.

Úplne iný level je rímska roleta. Na rozdiel od bežnej rolety sa látka nenavíja na hriadeľ, ale sa skladá do úhľadných pásov. Interiéru dodáva mäkkosť a jemnosť.

modre-latkove-roletyNemáte pri výbere tieniacich prvkov jasno? Obráťte sa na našich špecialistov na interiérové a exteriérové tienenie. Nájdete nás v Žiline, Bratislave a v Košiciach.

Ako sa chrániť pred jarnými alergiami s pomocou sietí proti hmyzu

Ako sa chrániť pred jarnými alergiami s pomocou sietí proti hmyzu

Jar sa pre väčšinu ľudí spája s príjemnými pocitmi. Vonku začína byť príjemne teplo, po zachmúrených mesiacoch je konečne viac svetla, príroda sa začína prebúdzať. Pre alergikov začína náročné obdobie. Vo vzduchu lieta množstvo peľu a prachu. Kýchanie, začervenanie očí, upchatý noc, to je len časť symptómov, ktoré alergikov trápi. A kým väčšina z nás otvára okná dokorán, alergici sa snažia uniknúť pred peľom. Aj pre nich existuje riešenie, ako si dopriať čerstvý vzduch a zároveň byť doma v bezpečí: protipeľové siete proti hmyzu. 

Siete proti hmyzu pre alergikov

Protipeľové siete pre alergikov sú vlastne siete proti hmyzu s husto tkanou štruktúrou. Okrem dotieravého hmyzu dnu nevpustia ani peľ a prach z ulice. Ľuďom s alergiami umožňujú vetrať a zároveň sa vyhnúť alergénom z exteriéru. Protipeľovú sieťovinu je možné použiť na pevné aj posuvné systémy proti hmyzu. Dôležité je, aby sieťka dobre priliehala.

Sieťovina je vyrobená zo skleného vlákna s PVC vrstvou, vďaka čomu odoláva zmenám teplôt a má dlhú životnosť

Daňou za bezpečný domov je údržba sieťky. Pre jej jemné tkanie je nevyhnutné umývať ju od prachu a peľu častejšie, ako bežné siete proti hmyzu. Ideálne na čistenie je mäkká kefka a mydlový roztok. 

217-7

Ďalšie tipy, ako bojovať s alergiou

Udržiavajte svoj domov čistý. Pravidelne vysávajte a utierajte prach, aby ste odstránili čo najviac alergénov. Myslite na to, že prach a peľ sa zachytáva aj na oblečení, preto ho perte častejšie. Podľa toho, ako veľmi vás symptómy obťažujú, zvážte aj čističku vzduchu, venujte pozornosť pravidelnému čisteniu filtrov. 

Pri pobyte vonku sa chráňte okuliarmi. Najmenej peľu je v ovzduší skoro ráno a po daždi. Naopak, najviac ho je počas suchých a veterných dní. Po návrate domov nezabudnite na sprchu a umyte si aj vlasy

kvitnuca-luka-final

Uľahčite si život čo najviac. Kontaktujte našich špecialistov na exteriérové tienenie, alebo nás navštívte v Žiline, Košiciach a v Bratislave.

Sprievodca výberom slnečných plachiet

Sprievodca výberom slnečných plachiet

Obľúbenosť slnečných plachiet medzi slovenskými zákazníkmi stále rastie. Do exteriéru okrem potrebného tieňa vnášajú ľahkosť a bezstarostnosť. Sofistikované ucelené systémy so stĺpmi, navíjacími hriadeľmi a patentovanými technológiami uspokoja aj náročných zákazníkov. Ak zvažujete tienenie slnečnou plachtou, pred kúpou by sme si mali odpovedať na tri základné otázky. 

Akým spôsobom chcem plachtu používať?

Možnosti využitia slnečnej plachty sú pomerne široké. Slnečná plachta môže suplovať markízu, tieniť konkrétne miesto voľne v priestore alebo tieniť pieskovisko pre deti. To, aký priestor má plachta tieniť, rozhoduje o jej tvare a použitých technológiách. 

Slnečná plachta ako alternatíva markízy

Slnečná plachta v tomto prípade plní podobnú funkciu ako markíza, tieni priestor pri dome. Na rozdiel od markízy je čiastočne ukotvená o stĺpy, vďaka čomu je odolnejšia voči vetru. Najčastejšie má štvorcový tvar a hriadeľ na strane pri dome, ale aj tu je pomerne veľká variabilita. Patentovaná technológia umožňuje umiestniť stĺpy mimo rohov plachty, aby ste si mohli vychutnať nerušený výhľad do priestoru. 

slnecna-plachta-soliday

slnecna-plachta

Voľne stojaca slnečná plachta

Volne stojaca plachta je ideálne riešenie pre tienenie bazéna alebo sedenia, ktoré nie je v tesnej blízkosti domu. Plachta je uchytená na štyroch stĺpoch a môže mať rôzny tvar i ovládanie. 

Mimoriadne efektne pôsobí slnečná plachta DEFENSE. Konštrukciou nápadne pripomína subtílny slnečník, v skutočnosti je to veľmi pevná masívna jachtárska plachta uchytená na jednej stojke v rohu plachty. Plachtu je možné otáčať 360° okolo stojky a vytvárať tieň tam, kde ho potrebujete. Plachta sa vyrába v typizovaných rozmeroch 3,4 × 3,4 m alebo 2,9 × 2,9 m. 

Slnečná plachta na pieskovisko

Na tienenie detských pieskovísk existujú špeciálne slnečné plachty Soliday sandy. Systém pozostáva z kovovej konštrukcie a perforovanej plachty. Látka nechráni pred dažďom, ale pred ostrým slnkom sú deti v bezpečí. Dá sa stiahnuť na zem a chráni pred nečistotami ako lístie, konáriky a výlučky zvierat. Vďaka perforácii piesok pod plachtou vysychá, netvoria sa plesne a hniloba. 

Má slnečná plachta chrániť pred slnkom i dažďom?

Pri výbere slnečnej plachty zvážte, či má plachta chrániť len pred ostrým slnkom a večernou rosou, alebo požadujete aj ochranu pred dažďom. Hoci väčšina slnečných plachiet slúži aj ako ochrana pred dažďom, aj tu existujú výnimky. Pred kúpou sa radšej poraďte s našimi odborníkmi. 

Ako budem slnečnú plachtu ovládať?

Na komfort užívania má zásadný vplyv to, či je plachta uchytená fixne, alebo je možné ju zvinúť. Obe možnosti majú svoje výhody. 

Fixné slnečné plachty

Fixné slnečné plachty sú konštrukčne jednoduchšie, je možné uchytiť ich prakticky o akýkoľvek pevný bod na fasáde, plote či už existujúcej konštrukcii. Nevýhodou môže byť, že tienenie nie je možné prispôsobiť tomu, ako sa slnko pohybuje po oblohe, na druhej strane pri vhodnom umiestnení poskytujú tieň v tom dennom čase, v ktorom je tieň žiaduci. S konštrukčnou jednoduchosťou súvisí nižšia cena, takže si ju môžete dopriať aj vtedy, ak je váš rozpočet obmedzený

Sťahovacie slnečné plachty

Pri sťahovacích plachtách sa látka navíja na hriadeľ, ktorý je umiestnený diagonálne v strede alebo na strane. Hoci je toto riešenie cenovo náročnejšie, sťahovaciu plachtu oceníte pri bazéne a na terase najmä vtedy, keď vonku ešte nie je tak horúco a trochu tepla zo slnečných lúčov príde vhod. 

Manuálne slnečné plachty sa ovládajú pomocou kľuky. Aj tu už badať technologický pokrok a čiastočnú automatizáciu. Vďaka patentovanému hriadeľu Soliday s pružinou látku rozviniete pomocou jedného lana. Po uvoľnení lana sa látka automaticky navinie naspäť na hriadeľ, ovládanie je komfortné aj bez elektrického pohonu. 

Motorizované slnečné plachty zabezpečia tieň pomocou jedného tlačidla. Výhodou motorizácie je možnosť ovládať plachtu na diaľku napríklad z práce podľa toho, ako sa mení počasie a tiež možnosť pripojiť plachtu do systému inteligentnej domácnosti

 

Máte jasno, ako chcete tieniť svoju terasu alebo bazén? Spojte sa s našimi odborníkmi na exteriérové tienenie a vyberte si to najlepšie pre vás.

Ako sa tienenie proti slnku zmenilo v posledných 5 rokoch

Ako sa tienenie proti slnku zmenilo v posledných 5 rokoch

Zaujímate sa o to, ako si čo najefektívnejšie zabezpečiť tienenie interiéru či terasy? Aj v tejto oblasti sa menia trendy. Nie je to však záležitosť krátkodobých módnych výstrelkov. Zmeny sa podriaďujú novým technológiám, väčšom dopyte po komfortných riešeniach, udržateľnosti a cenovej dostupnosti. Podľa dát z obchodného oddelenia sme identifikovali tri zmeny. Ktoré produkty sú na ústupe a ktoré si naopak získavajú väčšiu priazeň zákazníkov?

Vonkajšie žalúzie na ústupe

Vonkajšie žalúzie majú svoj boom pomaly za sebou a postupne ich nahrádzajú vonkajšie screenové rolety

Dôvodov tejto zmeny je niekoľko. Screenové rolety mimoriadne dobre odolávajú vetru, na rozdiel od vonkajších žalúzií ani pri silnom vetre nebúchajú, no poskytujú rovnakú ochranu pred ostrým slnkom a prehrievaním. Sú veľmi obľúbené v oblastiach, kde viac fúka, či už ide o byty na vyššom podlaží alebo rodinné domy na okrajoch obcí. 

Svoju úlohu zohrala aj celková dostupnosť a marketing. Už aj na Slovensku je viac kvalitných výrobcov screenových roliet, zákazníci ich viac poznajú a požadujú.

Screenové rolety chránia interiér pred prehrievaním, no zároveň umožňujú udržiavať vizuálny kontakt s okolím. Sú k dispozícii s látkami s rôznou priepustnosťou svetla, farebnosťou, v motorizovanej verzii i vo verzii pre rohové okná

screenove-rolety-na-pozicne-hacky-biale

Bioklimatické pergoly sú in

Postupne sa mení obraz klasickej pergoly. Kým v minulosti zákazníci uprednostňovali pergolu s posuvnou látkovou strechou, dnes sú trendom skôr bioklimatické pergoly s naklápacími hliníkovými lamelami. 

Dôvod je prostý, bioklimatické pergoly z našej ponuky je možné využívať prakticky celoročne. Lamelová strecha udrží sneh, s doplnkami ako bočné zasklenie a tienenie plní funkciu plnohodnotnej zimnej záhrady, ktorú je možné vetrať aj cez strechu a vďaka bioklimatickému efektu sa ani v lete priestor terasy neprehrieva.

seda-bioklimaticka-pergola

V interiéri hrá prím textilné tienenie

Zdá sa, že klasickým interiérovým žalúziám pomaly odzvonilo. Do popredia sa opäť dostáva látkové tienenie v modernej i klasickej verzii

Štýlové plisé rolety nie sú fixne uchytené v hornej časti a je možné posúvať ich v oboch smeroch, klasické látkové rolety majú rôznu priepustnosť svetla, výber vzorov, farieb a štruktúr je prakticky neobmedzený. Do módy sa vracajú záclony a závesy, ktoré sú uchytené na neviditeľných koľajnicových systémoch, alebo naopak, na dizajnových garnižiach. Motorizácia závesov na veľkých presklených plochách je už skôr štandardom. Na trhu je dnes toľko produktov, ktoré vyzerajú krajšie ako vnútorné žalúzie a sú cenovo dostupné. Do interiéru vnášajú pocit útulnosti, dostatok tepelnej pohody a svetelného komfortu. 

latkove-rolety-s-cierno-bialym-vzorom

 

Bez ohľadu na to, či sa pri výbere riadite aktuálnymi trendmi alebo patríte ku konzervatívnym zákazníkom, z našej ponuky si vyberiete také tienenie, ktoré sa maximálne prispôsobia vašim požiadavkám. Kontaktujte našich odborníkov, alebo nás navštívte v Žiline, Košiciach alebo v Bratislave. 

 

Ako oživiť interiér farbami a textúrami pomocou tienenia

Ako oživiť interiér farbami a textúrami pomocou tienenia

Chceli by ste interiéru vdýchnuť novú energiu, no nechcete nakupovať dekoračné predmety a doplnky? Stavte na závesy. Ich praktickosť spočíva v tom, že kombinujú estetickú a funkčnú stránku - dobre vyzerajú a chránia interiér pred ostrým slnkom i neželanými pohľadmi. Pokrývajú relatívne veľké plochy, preto nimi ľahko ovplyvníte celkovú náladu v miestnosti. Môžete ich striedať podľa ročného obdobia alebo momentálnej nálady. A ako bonus, zložené v skrini zaberú minimum miesta. 

Závesy - aktuálne trendy

Vzory a farby sú silne inšpirované triezvou prírodou, dominujú tlmené zemité farby ako pastelová žltá, zelená, modrá, vo vzoroch sa objavujú florálne motívy, ale prevládajú skôr listy. DESIGNERS GUILD sa inšpirovali talianskymi renesančnými záhradami pri vilách vo Florencii a v Ríme z konca 15. storočia. S charakteristicky bujnou zeleňou, symetriou, poriadkom a eleganciou. Luxusné tkaniny s prírodnou textúrou sú inšpirované ľanom a v interiéri predstavujú nenápadný luxusný prvok. 

Ghirlanda - kolekcia na jar a leto 2024

Listy vyšívané zložitým retiazkovým stehom v machových, zelených a okrových odtieňoch sa vynímajú na bielom bavlnenom podklade. Fantasticky vyzerajú taktiež na rímskych roletách i vankúšoch. 

Moodboard-FOGLIA DECORATIVA MOSS

Ohromujúca výšivka s veľkými kvetinovými motívmi, ktoré sú elegantne prepletené s listami, s rôznymi technikami výšivky zažiari na prírodnom alebo bielom ľane.

Moodboard-ISABELLA FUCHSIA

Výrazný vzor je inšpirovaný architektonickou omietkou talianskej renesancie. Potlač je na bavlnenej látke s jemne brúseným povrchom.

Moodboard-isoloto cobalt

Prírodné texturované látky MOSELLE LINO

Štýlové pásiky použité ako sofistikované závesy sa pri každom pohybe jarného vánku elegantne hrajú so svetlom v miestnosti. 

Moodboard-MOURILLON NATURAL

Decentná biela romantika. To je biela výšivka kvetov a hlavičiek semien na ťažkom sivobielom ľane. Jemné a luxusné.

Moodboard-VAUCLUSE CHALK

Čisté ľanové prúžky sú hravé a dominantné. Do neutrálneho interiéru vnesú závan sviežosti a veselosti.

Moodboard-MIRMANDE MOSS

Objavte aktuálne trendy textilného tienenia a premeňte váš interiér na priestor, v ktorom sa budete cítiť naozaj dobre. Kontaktujte našich špecialitov pre interiér v Žiline, Bratislave a v Košiciach.

Dizajnové trendy pre markízy v komerčných priestoroch

Dizajnové trendy pre markízy v komerčných priestoroch

Markízy sú ideálne na tienenie mestských kaviarní, letných terás a priestorov, kde je v lete žiadúci tieň. Na rozdiel od pergoly alebo pevného prestrešenia nemá nosné prvky kotvené o zem, pôsobí vzdušným dojmom a do exteriéru vnáša nádych prímorskej pohody

Špeciálne pre komerčný sektor sú vhodné markízy z kategórie Štandard a Top, ktoré sú dizajnované na väčší počet cyklov, majú veľkorysejšie rozmery a množstvo praktických doplnkov, ktoré ocenia aj vaši zákazníci. 

Aké sú aktuálne trendy pri výbere markízy pre komerčné priestory?

Látky

Markízy sú k dispozícii so špeciálnou látkou Lumera. Laboratórne testy potvrdili, že vďaka hladkému vláknu sa na nej zachytáva až o 50 % menej nečistôt a vydrží dlšie esteticky bezchybná. 

Inou možnosťou je polyester alebo akryl. Výhodou polyesteru sú žiarivé farby, akryl vyniká farbami odolnejšími voči UV žiareniu. 

Všetky látky sú impregnované a pri minimálnej starostlivosti sú dlho funkčné a vzhľadné. 

markiza-klasik-zlta-latka

Farby

Látky sú k dispozícii v desiatkach zemitých aj žiarivých odtieňov, vyberať môžete aj z tradičných pásikov a efektnej melanže. Látka je dominantným vizuálnym prvkom markízy a vzhľadom sa plne prispôsobí fasáde alebo korporátnym farbám. Samozrejmosťou je možnosť potlače loga na látku. 

Užitočné doplnky

Predný výsuvný volán

Vybrané modely disponujú predným výsuvným volánom s dĺžkou 150 až 250 cm, ktorý je integrovaný v prednom profile. Výsuvný volán je účinný ako ochrana pred zapadajúcim slnkom a pred neželanými pohľadmi pri uzavretej spoločnosti alebo servisných činnostiach mimo otváracej doby. 

biala-latka-na-markizu

Osvetlenie

V závislosti od modelu je možné markízu vybaviť LED pásom v ramenách. Mäkké biele svetlo s funkciou stmievania rovnomerne osvetľuje celý priestor pod markízou a vytvára príjemnú atmosféru. Samotné osvetlenie je energeticky úsporné, má dlhú životnosť a kabeláž skrytú v konštrukcii. Samozrejmosťou je možnosť ovládať svetlá diaľkovo. 

osvetlenie-na-markizu

Systém inteligentného riadenia

Vďaka moderným senzorom a systémom inteligentného riadenia sa môžete plne sústrediť na gastronómiu a servis hostí. Slnečný senzor sa postará o to, aby sa markíza dala do pohybu, keď na terasu začnú dopadať slnečné lúče, alebo v presne určenú hodinu. 

 

Praktické rady pri výbere

Typ podľa umiestnenia markízy

Markízy sa vyrábajú ako kazetové a otvorené. Kazetové markízy majú ramená a látku v zvinutom stave chránené uzavretou kazetou, ktorá celý mechanizmus chráni pred vplyvmi počasia. Box je navyše nenápadný a nenarúša celkový vzhľad budovy. 

Otvorené markízy sú vhodné tam, kde je zvinutá markíza chránená balkónom alebo podstreším. Za príplatok je možné aj otvorenú markízu doplniť o striešku a spodný kryt, je to o voľbe a mieste použitia. 

biala-markiza-z-boku

Manuálna alebo motorizovaná markíza?

Nie je to len o pohodlí. Motorizované navíjanie je šetrnejšie a má vplyv na životnosť markízy. Motorizovanú markízu je možné pripojiť k inteligentným systémom a vybaviť ju senzormi. Tým ju ochránite pred poškodením pri silnejšom vetre a nestane sa, že ju zabudnete zvinúť. 

 

Zvažujete tienenie vašej terasy? Navštívte naše showroomy v Žiline, Košiciach a Bratislave a poraďte sa, aká markíza je pre vás najvhodnejšia. 

 

Ako na údržbu vonkajších tieniacich prvkov

Ako na údržbu vonkajších tieniacich prvkov

Vo všeobecnosti vonkajšie tienenie nepotrebuje zvláštnu údržbu, no drobné úpravy predĺžia ich životnosť a bezchybný vzhľad. Zväčša ide len o čistenie, väčšie zásahy zverte do rúk servisnému technikovi. 

Vhodné podmienky

Ak chcete, aby vám vonkajšie tienenie vydržalo funkčné čo najdlhšie, používajte ich v podmienkach, do ktorých sú určené. Týka sa to najmä dažďa a vetra. Silnému vetru najviac odolávajú screenové rolety, markízu je potrebné stiahnuť už pri jemnom vetre s rýchlosťou nad 6 - 12 km/h. Vonkajším žalúziám, slnolamom a roletám dážď nevadí, markíza pri vhodnom sklone znesie len jemný dážď. Špecifické podmienky by ste mali vziať do úvahy už pri plánovaní vonkajšieho tienenia. 

 

A ako je to s ďalšou údržbou?

Vonkajšie žalúzie

Na čistenie vonkajších žalúzii postačí mäkká špongia a bežný saponát. Plynulým pohybom utrite lamelu po lamele, skontrolujte textilné rebríky, či nie sú roztrhnuté. Pri čistení skontrolujte vodiace lišty, odstráňte zvyšky hmyzu, prach a kamienky. Aj pri silnom znečistení sa vyhnite rozpúšťadlám, abrazívnym práškom a striekaniu vody pod tlakom. Niektorí výrobcovia odporúčajú opláchnuť žalúzie prúdom vody, tu však riskujete znečistenie fasády okolo okien. 

Ak na vašom pozemku ešte prebiehajú stavebné práce alebo terénne úpravy, je lepšie znečisteniu sa vyhnúť prekrytím žalúzií najmä pri veľkej prašnosti a odskakujúcich kamienkoch 

vonkajsie-zaluzie-cierne-na-dome

Screenové rolety

Látka roliet je prispôsobená na vonkajšie použitie, preto tiež väčšiu údržbu nevyžaduje. Ideálne je čistiť rolety dvakrát ročne, intervaly čistenia prispôsobte prašnosti prostredia a peľovej sezóne. Hrubšie nečistoty odstránite jemnou kefkou, pri mokrom čistení použite mydlovú vodu a mäkkú špongiu. Rolety zrolujte až po vyschnutí, aby nedošlo k zaplesniveniu či namŕzaniu látky. Vyhnite sa čisteniu ostrými predmetmi, drsným kartáčom a agresívnej chémii. 

dieti-za-screenovymi-zaluziemi

Markízy

Aby ste sa vyhli fľakatej a zaplesnivenej látke markízy, je dôležité, aby bola zvinutá látka suchá. Ak ju predsa len zviniete mokrú, pri priaznivom počasí bez dažďa a prudkého vetra ju nechajte čo najskôr vyschnúť. Pri mokrom čistení použite mydlový roztok a mäkkú špongiu. Z času na čas prospeje, ak prach zmyje jemný dážď. Buďte opatrní pri prudkom daždi, zabráňte, aby sa na látke nahromadilo veľké množstvo vody. Veľká hmotnosť môže poškodiť ramená a mechanizmus markízy. 

markiza-v-horach

Slnolamy

Slnolamy sú prakticky nezničiteľné. Pri pravidelnom čistení venujte výrobcom odporúčané intervaly kontroly skrutkových spojov

hnedy-fasadny-slnolam

Aké vonkajšie tienenie využívate vy? Pre ďalšie praktické tipy sledujte náš blog, alebo kontaktujte špecialistov pre exteriéry

Energeticky účinné žalúzie pre moderné domy

Energeticky účinné žalúzie pre moderné domy

Moderné domy sa od tých starších odlišujú nielen architektúrou, ale najmä úsporou energií a udržateľnosťou. Kým v minulosti sa úspora týkala najmä nákladov na vykurovanie, veľkou témou ostatných rokov je tienenie a ochrana pred prehrievaním. Doma už nechceme len prespávať, aktívne tu trávime voľný čas, relaxujeme a čoraz častejšie pracujeme. Jednoducho sa doma chceme cítiť komfortne bez ohľadu na ročné obdobie

Klimatizácia na ústupe

Klimatizácia sa čoraz viac stáva doplnkovým spôsobom chladenia. Zákazníci sa pri jej používaní sťažujú na bolesti hlavy, stuhnutosť svalov a pocit diskomfortu. Jej prevádzka je energeticky náročná, navyše potrebuje pravidelné čistenie a servis.

Ekologická a účinná ochrana pred prehrievaním je výsadba listnatých stromov. Tie v lete tienia, v zime nebránia tepelným ziskom zo slnka. Ak výsadba nie je vhodným riešením, bývate na vyššom poschodí, alebo len nechcete čakať roky, kým stromy vyrastú, riešením sú vonkajšie žalúzie. 

Prečo sú vonkajšie žalúzie riešením pre moderné domy?

Teplo ostáva v exteriéri

Pri interiérovom tienení slnečné lúče prejdú sklom, nahrejú tieniaci prvok a teplo sa ďalej šíri do interiéru. Účinnosť vnútorných žalúzií je asi 30 %, pri závesoch, záclonách a roletách účinnosť závisí najmä od použitej látky. Vnútorné tienenie síce chráni pred ostrým slnkom, no ako ochrana pred prehrievaním nie je postačujúce.

Vonkajší tieniaci prvok slnečné lúče zachytí mimo interiéru, vznikajúce teplo sála naspäť do exteriéru. Takéto vlastnosti majú vonkajšie žalúzie, screenové rolety aj klasické hliníkové lamelové rolety. Vonkajšie žalúzie však majú jednu zásadnú výhodu. Na rozdiel od iných tieniacich prvkov je možné náklonom lamiel regulovať množstvo svetla v interiéri tak, aby dnu nesvietilo ostré slnko a zároveň nie je potrebné použiť umelé osvetlenie

Účinnosť potvrdená štúdiou

Štúdia spoločnosti PRODIG-TCV hodnotila vplyv vonkajších žalúzií na teplotu v interiéri v modelovom dvojpodlažnom dome so zateplením a bez pivnice. Okrem samotnej teploty hodnotila aj finančnú náročnosť žalúzií v porovnaní s klimatizáciou. 

Merania ukázali, že s tienením vonkajšími žalúziami teplota v interiéri ani počas tropických dní neprekročila hodnotu 27 ℃ bez dodatočného chladenia. Obstarávacia cena žalúzií je asi o dve tretiny nižšia ako cena klimatizácie a prevádzkové náklady na chod žalúzií sú v porovnaní s klimatizáciou zanedbateľné. 

 

Na vonkajšie tienenie je vhodné myslieť už vo fáze projektu. Obráťte sa na našich odborníkov na vonkajšie tienenie a užívajte si svoje bývanie aj počas horúceho leta. 

cierne-vonkajsie-zaluzie-noval

Ako s pergolou premeniť záhradu na oázu pokoja?

Ako s pergolou premeniť záhradu na oázu pokoja?

Žijeme intenzívne. Chceme dosahovať výsledky, byť dobrí rodičia, dobrí kolegovia, dobrí partneri, denne prekonávame prekážky a robíme stovky rozhodnutí. 

Zaslúžite si oddych. Zaslúžite si tešiť sa v priestore, v ktorom neexistujú prekážky. Zaslúžite si mať v záhrade oázu pokoja a relaxu. Nezáleží na tom, či doňho vstúpite v papučiach rovno z obývačky, alebo ho ukryjete uprostred zelene. Zaslúžite si modernú pergolu, kde sa plnia priania ich vyslovením. 

cierna-pergola-u-domu

Moderné pergoly Renson a Corradi

Belgické pergoly Renson a talianske Corradi už majú pramálo spoločné s jednoduchými prístreškami. Ponúkajú priestor využiteľný za každého počasia, bezúdržbové materiály a inteligentné systémy ovládania. Sú esteticky a funkčne zladené v každom detaile, konštrukčné prvky, elektroinštalácie a systémy na odvod vody sú diskrétne ukryté. Prémiové modely majú až 10 ročnú záruku, ich životnosť je však oveľa dlhšia. 

 

Ako teda s pergolou premeniť záhradu na oázu pokoja? Najlepšia pergola je tá, ktorá splní vaše očakávania. Preto si na začiatku odpovedzte na tieto otázky:

Akú strechu pergoly zvoliť?

Strechu pergoly môže tvoriť látka alebo lamely. Obe možnosti umožňujú regulovať množstvo svetla, rozdiel je v spôsobe, ako to docieliť. Látkovú strechu môžete jednoducho stiahnuť alebo zatiahnuť podľa toho, či sa chcete chrániť pred slnkom a dažďom, alebo si vychutnať slnečný deň a hviezdnu oblohu. 

Pri bioklimatických pergolách s lamelovou strechou množstvo svetla regulujete naklápaním lamiel, výhodou je, že prirodzením prúdením vzduchu cez pootvorené lamely sa priestor pod strechou ochladzuje. 

Kombináciou oboch možností je model Camargue Skye, má lamelovú strechu a zároveň je možné lamely stiahnuť podobne ako látkovú strechu. 

cierna-pergola

 

Aké bočné uzatvorenie pergoly zvoliť?

Väčšina modelov (okrem modelu Eteria) ponúka možnosť uzavrieť bočné steny pergoly jedným prvkom, tie prémiové dokonca dvoma prvkami tak, že všetko pôsobí ako harmonický celok. 

Screenové rolety chránia pred ostrým slnkom a zabezpečia dostatok súkromia, podobnú službu urobia aj exteriérové závesy

Presklené posuvné paravány vás ochránia pred vrtochmi počasia a zároveň udržujú vizuálne prepojenie s vonkajším svetom. Posuvné paravány s hliníkovými alebo drevenými lamelami sú funkčné a imidžové. 

Na čo robiť kompromisy, ideálne je spojenie tieniaceho prvku a ochrany pred chladom a vetrom. 

ludia-v-ciernej-pergole

Aké doplnky a systémy zvoliť?

Vybavte svoju pergolu veľkolepo. Integrované osvetlenie vytvorí atmosféru podľa vašej nálady, výhrevné panely poslúžia počas chladných dní. S inteligentným ovládaním a senzormi sa nemusíte trápiť počasím, keď nie ste doma. Dažďový senzor sa postará o uzavretie strechy, slnečný senzor dá pokyn roletám, aby vytvorili tieň a veterný senzor zabráni poškodeniu pri silnejšom vetre. Hlasové ovládanie len podčiarkne celkovú ergonómiu priestoru. Vašou úlohou je len si čas pod pergolou užiť podľa vlastných predstáv. 

corradi-pergola-v-nociKeď zo seba dávate to najlepšie, zaslúžite si to najlepšie. Navštívte naše showroomy v Žiline, Bratislave a v Košiciach a príďte si vybrať pergolu pre vašu oázu pokoja.