Menu

Fasádne slnolamy

Slnolamy sú účinným tieniacim prvkom s atraktívnym vzhľadom. Na rozdiel od vonkajších žalúzií alebo roliet je slnolam stály fasádny prvok, ktorý prekrýva veľké plochy. Budove pridávajú atraktivitu, nadčasový šmrnc a dynamiku, preto sa tešia čoraz väčšej obľube architektov a projektantov. Konštrukčne slnolam tvorí konzola, pomocná vertikálna konštrukcia a lamely. Pre návrh správneho riešenie, veľkosti, rozmiestnenia a sklonu lamiel je dôležitý svetlotechnický posudok.

Zobraziť viac

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Dizajn

Fasádne slnolamy tvoria dominantný prvok, ktorý budove dodáva dynamiku a jedinečnosť v kombinácii s funkčným tienením. Sú k dispozícii v širokej škále tvarov, dekorov a farieb. Pre náročného zákazníka vieme dodať aj keramické či sklenené lamely. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Tvarová rozmanitosť lamiel

Pre dosiahnutie optimálneho estetického výsledku sú k dispozícii lamely s profilom v tvare obdĺžnika, elipsy, kosoštvorca, mnohouholníka, písmena C, Z a lamely ICARUS® a SUNCLIPS®. Sú dostupné v rôznych šírkach a dĺžkach. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Farebná škála

Slnolamy sa farebnosťou plne prispôsobia architektonickému zámeru. Je možné ich vyrobiť v eloxe, RAL farbách, špeciálnych metalických RAL farbách a dekoroch dreva.

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Nápadité kombinácie

Pri slnolamoch je možné kombinovať časti s pohyblivými i fixne uchytenými lamelami. Lamely môžu byť osadené zvislo alebo vodorovne, fantázii architekta nekladieme medze. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Slnolam je vyrobený z hliníka a nerezu, tieto materiály veľmi dobre odolávajú poveternostným vplyvom a zmenám teplôt. V porovnaní s inými tieniacimi systémami sú slnolamy mimoriadne odolné voči vetru

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Úspora nákladov

Najmä v letných mesiacoch chránia slnolamy interiér pred ostrým slnkom. Interiér sa neprehrieva a dochádza k úspore nákladov na chladenie.

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Svetelný komfort

Svetlo, ktoré slnolamom prechádza, je rozptýlené a mäkké, zároveň interiér nie je úplne zatemnený. To prináša optimálne svetelné podmienky pre prácu, zdravie a duševnú pohodu. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Zvuková izolácia

Fasádne slnolamy môžu plniť funkciu zvukovej izolácie, čo ocenia zákazníci v centrách miest, v oblastiach s hustou dopravou a v priemyselných parkoch.

Často kladené otázky

Často kladené otázky
 • V čom sa slnolamy líšia od vonkajších žalúzií?

  Na rozdiel od žalúzií sú slnolamy stály fasádny prvok, nedajú sa stiahnuť a skryť do boxu. Tvoria dominantný dizajnový a funkčný prvok budovy, preto sa tešia čoraz väčšej obľube architektov.  V porovnaní so žalúziami sú konštrukčne náročnejšie, no vyžadujú menšiu údržbu a majú podstatne dlhšiu životnosť. Ďalším rozdielom je aj tienenie. Kým vonkajšie žalúzie tienia okenný otvor, slnolamy môžu tieniť aj fasádu a tým zabrániť prehrievaniu budovy.

 • Na čo je potrebný svetlotechnický posudok?

  Svetlotechnický posudok popisuje svetelné pomery budovy. Na jeho základe je navrhnuté umiestnenie svetlolamov, hustota lamiel a ich náklon tak, aby tienili počas horúcich letných mesiacov.

 • Z akých materiálov sa slnolamy vyrábajú?

  Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka, ktorý je ľahký a dobre odoláva poveternostným vplyvom. Pre dosiahnutie architektonického zámeru je možné lamely slnolamu vyrobiť aj z dreva, keramiky i skla

 • Dajú sa slnolamy montovať aj na rodinné domy?

  Pri rodinných domoch sa so slnolamami stretneme pri tienení pergol a altánkov. Vo všeobecnosti však na tienenie rodinných slnolamy nie sú vhodné, preto sa využívajú zriedkavo.

 • Podľa čoho si viem vybrať vhodné riešenie, lamely?

  Základom pre návrh riešenia je vždy svetlotechnický posudok.

 • Ako sú slnolamy k fasáde upevnené?

  Samotné lamely sú obyčajne nainštalované na podkonštrukcii, ktorá obyčajne býva tvorená z konzol, horizontálnych alebo vertikálnych profilov. Celé riešenie je vždy na mieru.

 • Vyžadujú slnolamy špeciálnu údržbu?

  Áno, v rámci pravidelného čistenia lamiel výrobca odporúča v stanovených intervaloch kontrolu skrutkových spojov.

 • Akú majú slnolamy životnosť?

  Životnosť slnolamov je rádovo v desiatkach rokov. Konštrukcia je najčastejšie celohliníková, všetky drobné prvky bývajú nerezové. Táto kombinácia zaručuje skutočne dlhú životnosť.

 • V akých farbách sa slnolamy vyrábajú?

  Všetky hliníkové prvky sú obyčajne upravené práškovou farbou, to znamená v palete RAL. Taktiež je možná úprava eloxovaním alebo nástrekom v dekore dreva. Nerezové časti sú bez povrchovej úpravy.

Orientačná cena produktu

Konkrétnu cenovú ponuku dostanete v našich showroomoch.

Cenovú ponuku pripravíme na požiadanie podľa konkrétnych požiadaviek.

Nezáväzný dopyt

Podobné produkty

Mohlo by Vás taktiež zaujať.

Okenice posuvné

Exteriérové tienenie

Okenice posuvné

Blog

Novinka

Spoznajte Lamelino, bioklimatickú pergolu od Climaxu

Tento rok český výrobca Climax spustil predaj novej bioklimatickej pergoly Lamelino. My vám ju teraz radi predstavíme jej prednosti a...

Novinka

Nový katalóg roliet LEHA je tu!

Nový katalóg roliet LEHA je tu. Príďte si vybrať z viac než 500 látok a spoznajte novinky, ktoré interiérové tienenie...

Novinka

Profirol je jediný Renson Ambassador na Slovensku

Už v roku 2022 sme potvrdili, že spĺňame prísne štandardy tých najkvalitnejších európskych značiek a ako RENSON Ambassador prinášame slovenským...

Novinka

Pergola Alba od Corradi prináša viacero vylepšení

Zažite relax na terase pod vynovenou pergolou Alba. Značka Corradi prináša ešte viac pohodlia s technologickými a dizajnovými vylepšeniami.

Galéria

Značky, ktoré zastupujeme

Climax Arte Omexco Renson Corradi Leha Somfy Casamance Casadeco Caselio Vescom Glamora Carlucci Roberto Cavalli Missoni Home Christian Lacroix Ralph Lauren Armani / Casa Texam Texdecor HELLA Bematech Soliday Velux Minirol Gibus Interstil Emil & Hugo Dolce & Gabbana