Menu

Fasádne slnolamy

Slnolamy sú účinným tieniacim prvkom s atraktívnym vzhľadom. Na rozdiel od vonkajších žalúzií alebo roliet je slnolam stály fasádny prvok, ktorý prekrýva veľké plochy. Budove pridávajú atraktivitu, nadčasový šmrnc a dynamiku, preto sa tešia čoraz väčšej obľube architektov a projektantov. Konštrukčne slnolam tvorí konzola, pomocná vertikálna konštrukcia a lamely. Pre návrh správneho riešenie, veľkosti, rozmiestnenia a sklonu lamiel je dôležitý svetlotechnický posudok.

Zobraziť viac

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Dizajn

Fasádne slnolamy tvoria dominantný prvok, ktorý budove dodáva dynamiku a jedinečnosť v kombinácii s funkčným tienením. Sú k dispozícii v širokej škále tvarov, dekorov a farieb. Pre náročného zákazníka vieme dodať aj keramické či sklenené lamely. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Tvarová rozmanitosť lamiel

Pre dosiahnutie optimálneho estetického výsledku sú k dispozícii lamely s profilom v tvare obdĺžnika, elipsy, kosoštvorca, mnohouholníka, písmena C, Z a lamely ICARUS® a SUNCLIPS®. Sú dostupné v rôznych šírkach a dĺžkach. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Farebná škála

Slnolamy sa farebnosťou plne prispôsobia architektonickému zámeru. Je možné ich vyrobiť v eloxe, RAL farbách, špeciálnych metalických RAL farbách a dekoroch dreva.

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Nápadité kombinácie

Pri slnolamoch je možné kombinovať časti s pohyblivými i fixne uchytenými lamelami. Lamely môžu byť osadené zvislo alebo vodorovne, fantázii architekta nekladieme medze. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Slnolam je vyrobený z hliníka a nerezu, tieto materiály veľmi dobre odolávajú poveternostným vplyvom a zmenám teplôt. V porovnaní s inými tieniacimi systémami sú slnolamy mimoriadne odolné voči vetru

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Úspora nákladov

Najmä v letných mesiacoch chránia slnolamy interiér pred ostrým slnkom. Interiér sa neprehrieva a dochádza k úspore nákladov na chladenie.

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Svetelný komfort

Svetlo, ktoré slnolamom prechádza, je rozptýlené a mäkké, zároveň interiér nie je úplne zatemnený. To prináša optimálne svetelné podmienky pre prácu, zdravie a duševnú pohodu. 

Výhody fasádnych slnolamov

Výhody fasádnych slnolamov

Zvuková izolácia

Fasádne slnolamy môžu plniť funkciu zvukovej izolácie, čo ocenia zákazníci v centrách miest, v oblastiach s hustou dopravou a v priemyselných parkoch.

Často kladené otázky

 • V čom sa slnolamy líšia od vonkajších žalúzií?

  Na rozdiel od žalúzií sú slnolamy stály fasádny prvok, nedajú sa stiahnuť a skryť do boxu. Tvoria dominantný dizajnový a funkčný prvok budovy, preto sa tešia čoraz väčšej obľube architektov.  V porovnaní so žalúziami sú konštrukčne náročnejšie, no vyžadujú menšiu údržbu a majú podstatne dlhšiu životnosť. Ďalším rozdielom je aj tienenie. Kým vonkajšie žalúzie tienia okenný otvor, slnolamy môžu tieniť aj fasádu a tým zabrániť prehrievaniu budovy.

 • Na čo je potrebný svetlotechnický posudok?

  Svetlotechnický posudok popisuje svetelné pomery budovy. Na jeho základe je navrhnuté umiestnenie svetlolamov, hustota lamiel a ich náklon tak, aby tienili počas horúcich letných mesiacov.

 • Z akých materiálov sa slnolamy vyrábajú?

  Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka, ktorý je ľahký a dobre odoláva poveternostným vplyvom. Pre dosiahnutie architektonického zámeru je možné lamely slnolamu vyrobiť aj z dreva, keramiky i skla

 • Dajú sa slnolamy montovať aj na rodinné domy?

  Pri rodinných domoch sa so slnolamami stretneme pri tienení pergol a altánkov. Vo všeobecnosti však na tienenie rodinných slnolamy nie sú vhodné, preto sa využívajú zriedkavo.

 • Podľa čoho si viem vybrať vhodné riešenie, lamely?

  Základom pre návrh riešenia je vždy svetlotechnický posudok.

 • Ako sú slnolamy k fasáde upevnené?

  Samotné lamely sú obyčajne nainštalované na podkonštrukcii, ktorá obyčajne býva tvorená z konzol, horizontálnych alebo vertikálnych profilov. Celé riešenie je vždy na mieru.

 • Vyžadujú slnolamy špeciálnu údržbu?

  Áno, v rámci pravidelného čistenia lamiel výrobca odporúča v stanovených intervaloch kontrolu skrutkových spojov.

 • Akú majú slnolamy životnosť?

  Životnosť slnolamov je rádovo v desiatkach rokov. Konštrukcia je najčastejšie celohliníková, všetky drobné prvky bývajú nerezové. Táto kombinácia zaručuje skutočne dlhú životnosť.

 • V akých farbách sa slnolamy vyrábajú?

  Všetky hliníkové prvky sú obyčajne upravené práškovou farbou, to znamená v palete RAL. Taktiež je možná úprava eloxovaním alebo nástrekom v dekore dreva. Nerezové časti sú bez povrchovej úpravy.

Orientačná cena produktu

Konkrétnu cenovú ponuku dostanete v našich showroomoch.

Cenovú ponuku pripravíme na požiadanie podľa konkrétnych požiadaviek.

Nezáväzný dopyt

Podobné produkty

Mohlo by Vás taktiež zaujať.

Okenice posuvné

Exteriérové tienenie

Okenice posuvné

Blog

Novinka

Novinka: dizajnové rolety s antivírusovým účinkom

Znížte riziko prenosu vírusových ochorení vo veľkých kancelárskych priestoroch a doprajte zamestnancom bezpečné a komfortné pracovné prostredie. Predstavujeme vám novinku...

Novinka

Profirol otvára svoj najväčší showroom v Bratislave

Už toto leto sme v bratislavských Slnečniciach otvorili náš najväčší showroom. Čo všetko nájdete v ponuke a v čom je...

Novinka

Máte dom postavený pred rokom 2013? Štát vám môže prispieť aj na vonkajšie žalúzie

Už v druhej polovici roka 2022 by malo byť spustené podávanie žiadostí o príspevok na obnovu rodinných domov. Medzi 30...

Novinka

Spoznajte s nami výhody screenových roliet

Vonkajšie screenové rolety do domácností a komerčných priestorov prinášajú svetelnú pohodu a dostatok svetla bez nežiaduceho prehrievania. Sú vhodné na...

Galéria

Značky, ktoré zastupujeme

Climax
Arte
Omexco
Renson
Corradi
Leha
Somfy
Armani / Casa