Všeobecný článok, Strana 3

Podomietkové vonkajšie žalúzie

Podomietkové vonkajšie žalúzie

Podomietkové žalúzie sú plne funkčné a estetické riešenie pre novostavby, alebo pre staršie domy s prebiehajúcou rekonštrukciou. Je dôležité, že príprava pre podomietkové žalúzie prebieha ešte pred samotným zateplením budovy.


Kedy sa montujú podomietkové žalúzie?

Samotnej montáži žalúzií predchádza predpríprava – montáž podomietkových boxov. Medzi týmito krokmi môže byť rozdiel aj rok, všetko závisí od prianí a finančných možností zákazníka. Výber konkrétneho typu žalúzií by mal byť jasný už pred plánovaním zateplenia, keďže to má priamy vplyv na hrúbku použitého zateplenia.

Aká hrúbka zateplenia je teda potrebná?

Väčšina zákazníkov volí podomietkový box PREMIUM. Pri žalúziách Z 70 a C60 je box hlboký 10 cm, pri žalúziách Z90 je to 14 cm. Všetky ostatné typy vonkajších žalúzií sa montujú do podomietkových boxov v tomto rozmedzí.

K hĺbke podomietkového boxu treba pripočítať 2 cm zateplenie na jeho vonkajšej strane, na ktoré sa použije finálna úprava fasády. Toto je dostatočné zateplenie na to, aby fasáda na boxe nepraskala.

Aby preklad nepremŕzal, treba rátať s izoláciou aspoň 4 centimetre medzi podomietkovým boxom a prekladom.

Odporúčaná hrúbka zateplenia

Najčastejšie montujeme žalúzie Z70 a Z90. Pri žalúziách Z90 by mala byť hrúbka zateplenia 20 centimetrov (2 cm zateplenie z vonkajšej strany podomietkového boxu, 14 cm samotná hĺbka boxu a 4 cm zateplenie medzi prekladom a boxom), pri žalúziách Z70 je to 16 cm (2 cm zateplenie z vonkajšej strany podomietkového boxu, 10 cm samotná hĺbka boxu a 4 cm zateplenie medzi prekladom a boxom). 

Výška podomietkového boxu

Výška podomietkového boxu závisí od výšky okna (vyššie okno znamená viac lamiel a tie potrebujú viac miesta). Box musí byť dosť vysoký na to, aby sa tam všetky lamely schovali. Pri presklenej ploche do 3 metrov je podomietkový box vysoký 26 cm. Pri atypických výškach nad 3 metre je box samozrejme vyšší.

Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás, spolu nájdeme to správne riešenie. 

Vonkajšie žalúzie do domu. Aké sú možnosti dodatočnej montáže?

Vonkajšie žalúzie do domu. Aké sú možnosti dodatočnej montáže?

Vonkajšie žalúzie sú dnes už pomerne využívanou možnosťou, ako interiér ochrániť pred teplom a neželanými pohľadmi zvonku. O type žalúzií rozhoduje stav, v akom sa vaša stavba nachádza. Kým pri novostavbe bez dokončeného zateplenia môžete uvažovať aj o žalúziách v podomietkovom boxe, pri dodatočnej montáži v prípade hotovej stavby prichádzajú do úvahy priznané žalúzie. Poďme sa na to pozrieť.


Priznané žalúzie

V prípade, že fasáda už prešla finálnou úpravou, riešením je dodatočná montáž priznaných žalúzií. Pri tomto type žalúzie z vonkajšej strany chráni krycí plech. Farbu plechu je možné prispôsobiť celkovej farebnosti fasády a vkusu majiteľa. Pri dodatočne montovaných žalúziách treba vziať do úvahy ovládacie prvky žalúzií a nábal žalúzií.

Ovládanie

Absolútna väčšina zákazníkov preferuje žalúzie s motorickým ovládaním na elektrinu, ktoré sa stalo štandardom pri vonkajších žalúziách. Toto ovládanie vyžaduje vyvedenie elektriny od najbližšej zásuvky k žalúziám. Moderný a čoraz viac využívaný je batériový pohon so solárnym článkom. Na solárny pohon je záruka 5 rokov.

Žalúzie je možné ovládať aj manuálne, kľukou. Prevŕtaním okna sa kľuka umiestni dovnútra. Druhou možnosťou bez zásahu do okna je umiestnenie kľuky zvonku. Tu sa žalúzie mierne vysunú dopredu, aby na kľuku vznikol priestor.

Nábal žalúzií

Nábal žalúzií (výška žalúzií vo vytiahnutom stave) je pri najčastejšie montovaných žalúziách 20 cm, pri žalúziách na balkónové dvere je to 25 cm. Takýmto podielom zasahujú žalúzie do okenného priestoru. Ak sú balkónové dvere dostatočne vysoké, je všetko v poriadku. Ak sú nízke a naopak, členovia vašej domácnosti vysokí, prechodová výška nemus byť komfortná. Pri bežných oknách nie je dôvod na obavu. Štandardné okno má rám so šírkou 8 cm, krídlo 6 cm, nábal žalúzií má 20 cm, teda do priestoru skla zasahuje 4 cm. Len pre porovnanie, klasické interiérové žalúzie vám z výhľadu z okna uberú až 6 cm.

Nezabudnite na sieťky proti hmyzu

Ak plánujete sieťky proti hmyzu, pri objednávke vonkajších žalúzií je na ne tá správna chvíľa. Potrebujú svoj priestor a pri montáži žalúzií s nimi treba rátať. Určite túto informáciu uveďte pri objednávke. Dobrou správou je, že montáž sieťky proti hmyzu aj montáž žalúzií zvládneme počas jednej montáže. Tá trvá menej ako jeden deň.  

Vonkajšie žalúzie do bytu. Aké sú možnosti montáže?

Vonkajšie žalúzie do bytu. Aké sú možnosti montáže?

Kým v dome je zákazník pánom svojho priestoru, v bytoch je možné dodatočne montovať len priznané žalúzie. Pripravili sme pre vás stručný prehľad, s čím treba rátať pri montáži vonkajších žalúzií a aké sú možnosti montáže.


Priznané žalúzie

Priznané žalúzie z vonkajšej strany chráni krycí plech, ktorý je možné farebne prispôsobiť farbe fasády. Pri ich dodatočnej montáži treba vziať do úvahy ovládacie prvky žalúzií a nábal žalúzií.

Ovládanie

Absolútna väčšina zákazníkov preferuje žalúzie s motorickým ovládaním na elektrinu, ktoré sa stalo štandardom pri vonkajších žalúziách. Vyvedenie elektriny k žalúziám bude vyžadovať zasekanie kábla od najbližšej zásuvky. Moderný a čoraz viac využívaný je batériový pohon so solárnym článkom. Na solárny pohon je záruka 5 rokov.

Žalúzie je možné ovládať aj manuálne, kľukou. Prevŕtaním okna sa kľuka umiestni dovnútra. Druhou možnosťou bez zásahu do okna je umiestnenie kľuky zvonku. Tu sa žalúzie mierne vysunú dopredu, aby na kľuku vznikol priestor.

Nábal žalúzií

Priznané žalúzie zasahujú do okenného priestoru a tým znižujú svetlosť okna. Pri vonkajších žalúziách na balkónové dvere je nábal (výška žalúzií vo vytiahnutom stave) cca 25 cm. O týchto 25 cm sa zníži prechodná výška. Ak sú balkónové dvere dostatočne vysoké, všetko je v poriadku, v každom prípade je potrebné to zvážiť, aby ste sa pri prechode nemuseli krčiť. Pri bežných oknách nie je dôvod na obavu. Štandardné okno má rám so šírkou 8 cm, krídlo 6 cm, nábal žalúzií má u najčastejšie montovaných typov 20 cm, teda do priestoru skla zasahuje 4 cm. Len pre porovnanie, klasické interiérové žalúzie vám z výhľadu z okna uberú až 6 cm.

Iná situácia je pri novostavbách bytových domov. Nie je zriedkavé kúpiť si byt, ktorý je ešte vo výstavbe. Ak uvažujete o vonkajších žalúziách, informujte sa o možnostiach u developera. Počas stavby je ešte možné zrealizovať predprípravu na vonkajšie žalúzie v podobe podomietkového boxu a vývodu elektriny. Našťastie aj v tomto už nastáva posun a podomietkové boxy na vonkajšie žalúzie sa pomaly dostávajú do štandardov komfortného bývania.

Sieťky proti hmyzu

Pri vonkajších žalúziách by mal zákazník zvážiť sieťky proti hmyzu. Ak budú umiestnené na vonkajšej strane, potrebujú svoj priestor a treba s nimi rátať pri montáži žalúzií. Túto informáciu je nevyhnutné uviesť pri objednávke. Dobrou správou je, že montáž sieťky proti hmyzu aj montáž žalúzií zvládneme počas jednej montáže. Tá trvá menej ako jeden deň.  

Chcem podomietkový box, čo treba vedieť?

Chcem podomietkový box, čo treba vedieť?

Máte vybraté vonkajšie podomietkové žalúzie a nie ste si istí, akú hrúbku zateplenia zvoliť? V tomto článku vám pomôžeme trochu sa zorientovať. Nech sa páči, čítajte ďalej.


Hĺbka podomietkového boxu a zateplenia

Hĺbka podomietkového boxu má vplyv na hrúbku zateplenia, aby bol box pod fasádou takmer neviditeľný. Samotná hrúbka podomietkového boxu závisí od typu použitých žalúzií, presnejšie od hĺbky lamiel. V absolútnej väčšine montujeme podomietkový box PREMIUM. Pri žalúziách C60 je box hlboký 10 cm, pri žalúziách Z90 je to 14 cm. Všetky ostatné typy vonkajších žalúzií sa montujú do podomietkových boxov v tomto rozmedzí.

K tomuto rozmeru treba pripočítať zateplenie na vonkajšej strane podomietkového boxu, na ktorú sa použije finálna úprava fasády. Zateplenie s hrúbkou 2 cm na vonkajšej strane je dostatočná vrstva na to, aby fasáda na boxe nepraskala.

Ďalšia vrstva izolácie je medzi samotných podomietkovým boxom a prekladom. Táto izolácia je dôležitá, aby preklad nepremŕzal a mala by byť hrubá aspoň 4 centimetre.

Odporúčaná hrúbka zateplenia

Najčastejšie montované (90 % všetkých montáží) sú žalúzie Z70 a Z90. Tieto žalúzie sa pri zatiahnutí dotýkajú, takže môžete mať v interiéri tmu aj počas dňa. Pri žalúziách Z90 by mala byť hrúbka zateplenia 20 centimetrov (2 cm zateplenie z vonkajšej strany podomietkového boxu, 14 cm samotná hĺbka boxu a 4 cm zateplenie medzi prekladom a boxom), pri žalúziách Z70 je to 16 cm a pri žalúziách C60 tiež 16 cm. Pri týchto hrúbkach zateplenia máme priestor na dobre zaizolovaný preklad, priestor na sieťku a finálnu úpravu fasády a kvalitné žalúzie.

Výška podomietkového boxu

Kým šírka podomietkového boxu závisí od hĺbky lamiel, jeho výška sa odvíja od výšky okna. Box musí byť dosť vysoký na to, aby sa tam lamely elegantne schovali. Ak je má presklená plocha výšku do 3 metrov, podomietkový box má výšku 26 cm. Pri atypických výškach nad 3 metre montujeme vyšší box.

Kedy je potrebné objednať podomietkový box a montáž?

Podomietkový box je príprava na inštaláciu vonkajších žalúzií. Medzi montážou podomietkového boxu a montážou žalúzií môže byť rozdiel aj niekoľko rokov. Technické parametre žalúzií sa nemenia, takže sa nemusíte obávať, že by žalúzie do podomietkového boxu nesedeli.

Montáž podomietkových boxov prebieha ešte pred zateplením fasády. Na výrobu a realizáciu sú potrebné aspoň tri týždne pred zatepľovaním. Keďže hĺbka boxov má vplyv na hrúbku zateplenia, je dobré na to myslieť vopred. Ak je už fasáda hotová, montáž podomietkových boxov je finančne náročná a takmer nereálna.

7 neklamných znakov, že potrebujete vonkajšie žalúzie

7 neklamných znakov, že potrebujete vonkajšie žalúzie

Možno ste už o vonkajších žalúziách čo to čítali. Stretli ste odporcov, aj tých, čo na ne nedajú dopustiť. Doba ide dopredu a vyšívané záclonky a závesy už nie sú jedinou možnosťou tienenia. Ako zistíte, že vonkajšie žalúzie sú pre vás tým správnym riešením? Ak sa nájdete čo i len v jednom zo siedmych bodov, kontaktujte nás.


1. Susedia majú prehľad. O všetkom.

Dnes je trendom moderný priestor s dostatkom denného svetla. No keď sú domy vedľa seba nasekané ako cvičky od Baťu, stáva sa z tejto požiadavky spoľahlivý spôsob, ako stratiť súkromie. Ak sa vás suseda pýtala, ako ste spokojný s varnou doskou konkrétnej (čírou náhodou tej vašej) značky a medzi rečou spomenie, že vám obliečky v spálni neladia so skriňami, je čas konať. Vonkajšie žalúzie sú spoľahlivý spôsob, ako svoj dom uchrániť pred neželanými pohľadmi z vonku, no vďaka špeciálnemu tvaru lamiel dnu vpustia toľko svetla, koľko potrebujete.

2. Slnko vám vypálilo sietnicu

Svoj domov ste si poctivo naplánovali. Do spálne vám nenakúkajú cudzinci a ráno vás budia slnečné lúče. Možno trochu priveľa lúčov. Stromy, ktoré mali pôvodne tieniť ešte nedorástli na požadovanú výšku a ráno sa oslepený slnkom márne prihovárate vankúšu, namiesto životného partnera.  Pri stavbe domu je ťažké riadiť sa feng šuej, svetovými stranami, geopatogénnymi zónami a výškou slnka zároveň. Vonkajšie tienenie spoľahlivo reguluje množstvo denného svetla v interiéri a riziko vypálenej sietnice tak znižuje na minimum. Vo vašom dome určite.

3. Váš príbytok v lete pripomína demo verziu pekla

Celú zimu sa tešíte na leto a potom sa dva mesiace modlíte, aby tie pekelné horúčavy už prešli. Slnko vám až tak nevadí, len keby tak nehrialo. Priame slnečné svetlo dokáže akýkoľvek príbytok v priebehu pár chvíľ prehriať na neúnosnú hranicu. Pot sa stáva neželaným osobným strážcom bez prestávok v pracovnej dobe. Iste, riešením je klimatizácia. Aj tá je však neveľmi účinná, ak slnko mení podlahy na žeravé platne. Exteriérové žalúzie sú umiestnené pred oknami (nie v oknách ani vo vnútri) a sú ideálnym riešením problému letných horúčav. Lamely odrážajú slnečné lúče mimo váš domov. Najlepšie na tom celom je, že aj keď sú žalúzie zatiahnuté, môžete mať otvorené okná.

4. Máte radi krásu

Ste povestný svojím dobrým vkusom a aj psa ste si vybrali tak, aby ladil so záhradným nábytkom. Vo všetkom hľadáte najvyššiu možnú kvalitu a estetiku. Závesy nie sú pre vás a vnútorné žalúzie sú už predsa len trochu old school. Ak chcete doma svetelnú pohodu, funkčnosť a súkromie bez kompromisov, vonkajšie žalúzie sú určené priamo vám. Vďaka moderným podomietkovým boxom sú vo vytiahnutom stave prakticky neviditeľné. Veľké možnosti farieb, tvarov a veľkostí zabezpečia, že aj so zatiahnutými žalúziami bude váš dom vyzerať presne tak, ako si predstavujete.

5. Spíte viac cez deň

Ste slobodný umelec, tvoriaci po nociach, lekár s nočnými službami alebo len do rána hráte videohry a cez deň potrebujete spať. Na dôvodoch nezáleží. Ak sa potrebujete cez deň kvalitne vyspať, slnko sa stáva nepriateľom číslo jeden. Na trhu je na mraky záclon a závesov. No exteriérové tienenie predstavuje najlepší spôsob, ako si aj cez deň navodiť noc. Ako bonus vonkajšie žalúzie výborne vyzerajú a aj počas denného spánku sa doma neuvaríte.

6. Potrpíte si na kvalitu

Myslím naozajstnú kvalitu. Čínske digitálky sú pre vás rovnako neprijateľné, ako syr s rastlinným tukom. V Profirole predávame tienenie tých najkvalitnejších značiek, ktoré vyvinuli vlastné patenty a na trhu fungujú desiatky rokov. S kompromismi v kvalite si netykáme a pre zákazníkov prinášame tú najvyššiu funkčnosť v rôznych cenových úrovniach. Ak si potrpíte práve na kvalitu, našli ste toho správneho partnera.

7. Jednoducho ich chcete

Na internete ste prelúskali terabajty informácií o tienení, tepelnej ochrane, kvalite, dizajne a chcete vonkajšie žalúzie. Presne viete čo chcete a neprestanete, kým to nedosiahnete. Profirol je ideálny partner pre tienenie rodinných domov, ale spolupracovali sme aj na veľkých architektonických projektoch. Prečo by ste si teda vybrali niekoho iného?

Našli ste sa v niektorom z tých bodov? Kontaktujte nás.

Ľudia chcú tráviť čas vonku – nový trend mení aj dizajn pergoly

Ľudia chcú tráviť čas vonku – nový trend mení aj dizajn pergoly

Hoci pergoly v súčasnosti ľudia stále vnímajú pomerne zjednodušene – ako klasické zastrešenie terasy, súčasný trend ich využitie posúva oveľa ďalej. Pojem outdoorová obývačka sa totiž stáva skutočnosťou. Vie to aj talianska firma Corradi, ktorá sa zaraďuje medzi špičkových výrobcov pergol. Na základe prianí svojich klientov vytvorila novú koncepciu trávenia času vonku na záhrade.


Spoločnosť Profirol bola ako jediná firma zo Slovenska pozvaná na konferenciu, ktorú firma Corradi usporiadala pre svojich významných predajcov a klientov. Až 380 ľudí z celého sveta sa zišlo, aby sa zoznámilo s pergolou ako komplexným priestorom pre život. Ľudia túžia zdržiavať sa vonku čo najdlhšie, takže do exteriéru presúvajú všetky svoje aktivity – na čerstvom vzduchu si chcú pospať, variť a takisto tu mať outdoorové hygienické zázemie.

Všetko pre bývanie v exteriéri

Výrobca Corradi prišiel na trh s konceptom tzv. bazénového domčeka, ktorý je ideálny práve pre záhrady s bazénom. Človek, ktorý práve vyšiel z vody, sa tu môže komfortne vysušiť, osprchovať a zároveň zrelaxovať.

Pergola je zároveň jedinou, ktorá ponúka efektné kombinované zastrešenie, zložené z naklápacích lamiel a pevnej strechy so „zasklením“, vyrobeným z polykarbonátu. Maximálny rozmer sklenej časti je jeden meter.

Model pergoly má rozmery 6 × 4 metre, v prípade spojenia dvoch možno dosiahnuť dvojnásobok tejto plochy. Vďaka modulárnemu systému možno hociktorú časť, trebárs varný ostrov alebo vaňu, umiestniť kdekoľvek v rámci dispozície pergoly. Domček sa dá takisto vybaviť všetkým, čo na bývanie v exteriéri potrebujete – podlahou aj stenami možno viesť vodu aj elektrinu do rôznych častí pergoly. Veľký dôraz sa kladie na svetlo, a to nielen na dostatok prirodzeného svetla v priestore pergoly, ale aj na príjemné umelé osvetlenie, ktoré dotvorí jej atmosféru vo večerných a nočných hodinách. Integrovať ho možno do ktorejkoľvek časti pergoly, či už po jej obvode, do lamiel alebo vertikálne.

Kuchyňa na záhrade

Ďalším z trendov je kuchyňa pod holým nebom – ľudia si nechcú vonku na jedle iba pochutnávať, túžia si v exteriéri pokrmy aj pripravovať. Varenie na terase umožňujú exteriérové kuchyne, ktoré dodávajú špecializované firmy.

Firma Corradi, samozrejme, myslela aj na praktické stránky pobytu na terase spojeného s varením, ako napríklad vrtochy počasia. Lamely sa dajú naklápať, vďaka čomu otvoria nielen cestu slnečným lúčom dovnútra, ale aj únikovú cestu pre paru, ktorá vzniká varením. V prípade dažďa sú lamely vymyslené tak, že odtok dažďovej vody zabezpečujú aj pri naklopení. Kvapky sa tak nedostanú dovnútra a vy sa nemusíte obávať, že vaše kulinárske umenie prekazí „potopa“.  

Nový model „obytnej“ pergoly je stopercentne vodoodolný, a to vďaka zdvojnásobenej ochrane proti pretekaniu. Samozrejme, pri návalových dažďoch musí byť pergola stále kompletne zatvorená. 

Nová definícia modelu Bicolour

Úplne nový koncept sa dotkol aj modelu pergoly Bicolour, ktorá má dvojfarebnú povrchovú úpravu. Doteraz sa odlišovala iba farba lamiel a hlavnej konštrukcie, mohli ste si teda nechať zhotoviť napríklad pergolu s antracitovou konštrukciou a bielymi lamelami. Taliansky expert na pergoly však ponúkol nový „update“ tohto modelu – pergolu totiž umožňuje zhotoviť tak, že bude vyzerať odlišne zvonku aj zvnútra. Konštrukcia má náročnejšie oplechovania, takže pergola je vybavená inou povrchovou úpravou v jej interiérovej aj exteriérovej časti.

Dokonalý jednoliaty dizajn

Firma Corradi tiež dokázala spojiť dva systémy – v jednej konštrukcii integruje sklo aj screen, pričom všetko je zabudované v jednom profile. Ak však chcete, aby všetky súčasti pergoly boli takýmto decentným a elegantným spôsobom zakomponované priamo do konštrukcie, musíte to vedieť už na začiatku – pred kúpou samotnej pergoly.

Novinkou sú aj fixné steny s exteriérovou tapetou, ktorú možno vytlačiť na mieru. Uplatniť sa môžu tam, kde majitelia pergol nepotrebujú mať výhľad ani zasklenie, ale žiadajú si intímny úkryt pred svetom. Fixné steny sa vyrábajú zo sklolaminátu a možno do nich zabudovať dokonca aj zásuvky. Aktuálne ich výrobca testuje aj voči vetru, aby dokázali obstáť aj v náročnejších podmienkach.

Nový model pergoly sa bude dodávať aj so spodnou konštrukciu, takže zákazníci budú môcť zvoliť trebárs ľubovoľný dekor podlahy, ktorá bude integrovaná priamo do konštrukcie. Podlahu možno vyložiť aj dlažbou, ktorú zo 40 percent môže vyhrievať elektrické podlahové kúrenie. Všetky rozvody, vrátane vody do kuchyne, vane, či vykurovania sú umiestnené priamo pod podlahou.

Domčeky sú určené na letnú, prípadne jesennú sezónu, najmä v prípade modelov s vykurovaním. Pergola sa musí nevyhnutne zazimovať do času, kým nenastanú mínusové teploty. 

Aké trendy ešte môžeme očakávať?

Podľa talianskych „outdoorových alchymistov“ budú v kurze aj oddychové priestory a sedenia v tvare zámotkov – takzvaných kokonov, ktoré vytvárajú dokonalý pocit bezpečia a útulnosti. Čoraz viac sa na trhu presadzujú aj lamely každého druhu, či už horizontálne alebo vertikálne, ale aj posuvné paravány či okenice. Architekti majú v súčasnosti veľkú tendenciu oživovať stavby takýmito neprehliadnuteľnými výrazovými prvkami. Corradi dokonca ponúka posuvné okenice, ktoré možno ponechať spolovice otvorené a spolovice zatvorené. Vďaka tiahlu sa dá pohyb celej polovice lamiel iniciovať pootočením hociktorej samostatnej lamely.

Ako si vybrať garnižu?

Ako si vybrať garnižu?

Ak hľadáte najlepší spôsob, ako vystaviť na obdiv vašu záclonu alebo záves, dajte šancu garnižiam. Ponúkajú veľa možností, ako invenčne stvárniť okno – jeden z dominantných prvkov miestnosti.


Kedy sú garniže výhodné?

  • Ak hľadáte priznaný závesný systém – chcete, aby bola nosná časť viditeľná.
  • Ak túžite dať oknu zaujímavý charakter a vyzdvihnúť ho.
  • Ak vám stavba, resp. okno z rôznych dôvodov neumožňuje realizovať montáž podomietkových koľajníc do stropu.
  • Ak máte interiér zariadený v štýle, ktorý si vyslovene žiada použitie garniže, napríklad rustikálny alebo provensálsky.

Garniže Interstil

Renomovaný nemecký výrobca je známy svojím mottom, ktoré vo voľnom preklade znamená: „Vytvárame scénu pre textílie.“ Jeho produkty sa okrem pôsobivého dizajnu vyznačujú vysokou kvalitou, pretože sú vyrobené z odolných a silných materiálov. To umožňuje zhotovovať garniže s profilmi dlhými aj 5 – 6 metrov, a to bez prerušenia nosníkmi. Pevnosť materiálov zaručuje, že sa garniže aj napriek úctyhodnej dĺžke nezačnú pod ťarchou závesov prehýbať.

Ako vybrať tú správnu?

Na prvom mieste sa rozhodujte podľa štýlu, v ktorom je váš priestor zariadený. Nevšímajte si iba materiál, tvar garniže a koncovku, ale tiež formu inštalácie nosnej konzoly (do stropu alebo do steny) či možnosti pohybu bežcov v garniži:

Materiál

V prípade materiálov máte na výber medzi hliníkovými, antikorovými, mosadznými garnižami, ale aj modelmi z kovaného železa či dreva. Aj finálne farebné ladenie sa môže pri jednotlivých typoch líšiť, hliníkové garniže sú napríklad dostupné v bielej, striebornej, chrómovej aj antikorovej povrchovej úprave. Mosadzné garniže majú náročnejšie vyhotovenia profilov a ušľachtilé tvary.

Tvar

Ide síce o nepatrný detail, ale tvar profilu garniže, či už kvadratický (hranatý), kruhový alebo plochý, v konečnom dôsledku ovplyvní celkový výraz okna. Okrem spomenutých druhov máte na výber aj subtílne alebo, naopak, výrazne masívne profily. K tým najjemnejším patrí trebárs garniža z oceľového lanka, pripomínajúca tenkú závesnú šnúru. Neprehliadnuteľným prvkom garniží tiež bývajú koncovky, ktoré ponúkajú obrovské množstvo tvarov, materiálov i motívov. Môžu byť dokonca zvýraznené kontrastným materiálom alebo odlišnou finálnou úpravou. Všetko závisí od toho, či ste skôr minimalisti, alebo sa nebojíte avantgardných prvkov.  

Typ montáže

V ďalšom kroku si ujasnite, či si želáte montáž garniže do stropu alebo do steny. V prvom prípade bude garniža visieť na nosníkoch spustených zo stropu, v tom druhom budú konzoly vychádzať klasicky zo steny. Samozrejme, garniže Interstil ponúkajú aj množstvo dôvtipných atypických riešení. V niektorých prípadoch sú napríklad nosníky umiestnené tak, že nebránia pohybu bežcov až na samý koniec garniže. Záves tak možno zatiahnuť až úplne „na doraz“. Takúto možnosť ponúkajú aj garniže s vnútornou drážkou, ukrytou v spodnej časti, zatiaľ čo konzola je umiestnená zhora alebo zozadu. Ak teda túžite zakryť závesom celú stenu, a nielen časť, po ktorú to dovolia samotné nosníky, tento model bude pre vás ako stvorený.  

Technická špecialita

Samostatnou kapitolou sú ešte takzvané garniže W, ktoré umožňujú vytvoriť vlnitý sklad závesu či záclony, a to s rovnomernými, priam uniformnými oblúkmi s plnou hĺbkou. Vďaka tomu závesy na okne skutočne vyniknú. Detail spočíva v bežcoch, ktoré sú otočné, dokážu sa teda lepšie prispôsobiť látke a viesť ju, pričom koncové bežce zároveň držia okraje závesu dokonale rovné. Oblúky môžu byť konkávne alebo konvexné, čiže vyduté smerom dnu alebo von.

Ak chcete garniže, ktoré budú plne vyhovovať vašim predstavám a budú ladiť so štýlom vášho interiéru, zastavte sa v našom showroome, kde vám naši odborníci radi pomôžu s výberom.

Prečo sú žalúzie Z-90 Noval dobrou voľbou pre pasívne domy?

Prečo sú žalúzie Z-90 Noval dobrou voľbou pre pasívne domy?

Vonkajšie žalúzie typu Z-90 patria k jedným z najnovších a veľmi vyhľadávaných výrobkov v oblasti tieniacej techniky. Ak hovoríme o vonkajších žalúziách určených pre pasívny dom, nie je natoľko dôležitý typ samotnej žalúzie, ako skôr spôsob jej osadenia. Stavba vybudovaná v pasívnom štandarde totiž vyžaduje, aby všetky jej obvodové konštrukcie spĺňali náročné tepelnoizolačné parametre.


V prípade vonkajších žalúzií zabudovaných v pasívnom dome si treba uvedomiť dve veci. Medzi boxom a prekladom, t. j. v mieste, kde je nad oknom osadená žalúzia, sa musí, logicky, použiť izolácia s menšou hrúbkou. Je preto kľúčové, aby bol tento detail opatrený materiálom s lepšími izolačnými vlastnosťami.

Druhým bodom je kotvenie s prerušeným tepelným mostom. Aj vodiace lišty musia byť osadené takým spôsobom, aby nevznikol tepelný most a nenarušil tak energetickú bilanciu celej pasívnej stavby. Špecifikom pasívnych domov je, že všetko musí byť naplánované a prepočítané vopred, dodatočná montáž žalúzií preto nie je mysliteľná – treba s ňou počítať už vo fáze projektovania stavby.

Ochrana pred chladom

Mnohé pasívne domy využívajú exteriérové žalúzie Z-90 Noval od firmy Climax. Aký je na to dôvod? Pasívne domy majú dokonale izolovanú obálku, vďaka ktorej šetria energiu. Aj napriek kvalitným skleným výplniam, ktoré spĺňajú pasívny štandard, môže chlad v zime prestupovať dovnútra práve prostredníctvom okien. Tu, paradoxne, prichádzajú na scénu exteriérové žalúzie.

Primárne sú síce určené na ochranu interiéru pred slnkom, počas zimných nocí však dokážu fungovať aj ako účinná ochrana pred chladom a šetriť tak energiu. Keď lamely žalúzií Z-90 zatvoríte, dokonale dosadnú jedna do druhej – vytvoria tak nielen maximálne tienenie, ale aj súvislú plochu, ktorá chráni priestor medzi tieniacim prvkom a sklenou výplňou okna. Výsledkom je, že v priestore sa vytvorí „vzduchový izolant“, vďaka ktorému sa okno ochladzuje podstatne pomalšie.

Zastavia teplo, nie však svetlo

Ďalšou pridanou hodnotou žalúzií Noval je ich nízka pohľadová výška, ktorá je menšia ako pri konkurenčných vonkajších žalúziách typu Z-90. Keď sú lamely nastavené vodorovne, poskytujú príjemný nerušený výhľad von. Lamely sú totiž umiestnené ďalej od seba. S tým súvisí aj dostatok svetla v interiéri a menej zatienenej plochy. Samozrejme, netreba sa báť, že interiér sa bude prehrievať. Jednou zo základných požiadaviek pasívnych domov je regulácia solárnych, a teda aj tepelných ziskov.

Tvar lamiel Noval je navrhnutý tak, že prepúšťajú svetlo, nie však tepelnú energiu. Svetlo sa odrazí medzi lamelami a prejde dovnútra, zatiaľ čo samotná lamela zastaví tepelnú energiu slnka ešte pred sklom. Žalúzie fungujú takto efektívne už vtedy, keď sú nastavené vo vodorovnej polohe. Ľudia si teda môžu užívať dostatok svetla v miestnostiach, ale bez toho, aby prišli o komfort príjemnej mikroklímy. Čerešničkou na torte je, že vonkajšie žalúzie tohto typu sú najmenej počuteľné a spomedzi konkurencie majú aj najvyššiu odolnosť voči vetru.

Nie je lamela ako lamela – aký typ tienenia si vybrať?

Nie je lamela ako lamela – aký typ tienenia si vybrať?

Aj vy sa pýtate, či na tienenie svojho objektu zvoliť radšej slnolamy, paravány alebo vonkajšie žalúzie? Poradíme vám, aké majú jednotlivé typy tieniacich systémov výhody a nevýhody.


Určené primárne pre veľké komerčné stavby

So slnolamami sme sa zoznámili už v predchádzajúcom článku. Ide o fixné predsadené konštrukcie zložené z lamiel, ktoré sú upevnené na fasáde. Inštalujú sa s cieľom ochrániť budovu alebo jej časť pred slnkom i prehrievaním. Ich význam teda spočíva najmä v samotnej tieniacej funkcii a vysokej pridanej estetickej hodnote – môžu fungovať ako výrazný architektonický prvok, buď zladený s objektom alebo navrhnutý v kontraste s jeho fasádou.

Slnolamy netreba rolovať ani vyťahovať – sú fixné a ľahko odolajú vetru aj snehu. Slnolamy sa používajú na veľké časti fasády a neraz prekrývajú aj 80 percent ich plochy. Často netienia iba okná, ale aj samotnú plochu fasády bez otvorov. Samozrejme, nie je to samoúčelné. Ak je stavba zhotovená napríklad zo sendvičových panelov, lamely slnolamu zastavujú energiu slnka ešte pred samotnou stenou, vďaka čomu sa žiadna časť obvodovej konštrukcie neprehrieva.  

Stvorené pre terasy a veľké bytovky

Posuvné paravány môžu navonok pôsobiť podobne ako slnolamy, princíp ich fungovania je však odlišný. Paravány sa dajú posúvať po koľajniciach – v tom spočíva ich hlavná pridaná hodnota. Keďže s nimi možno hýbať, najčastejšie sa využívajú na terasách alebo lodžiách. Lamely paravánov môžu byť fixne naklopené, ale môžu sa aj ľubovoľne naklápať. Plocha paravánov sa dá nastaviť podľa toho, kam aktuálne dopadá svetlo.

Posuvné paravány predstavujú hravý prvok fasády, najmä, keď sú inštalované v kontrastnej farbe a vo veľkom počte kusov, napríklad v bytovkách. Bytové domy totiž – vďaka posúvaniu paravánov podľa individuálnych potrieb jednotlivých obyvateľov – získavajú živý, premenlivý vzhľad. Ich výhodou oproti vonkajším žalúziám je aj vyššia odolnosť voči vetru či snehu. Nevýhodou môže byť ovládanie – ak nie sú posúvané elektricky, treba ich prácne posúvať po koľajniciach, čo v mrazivom alebo daždivom počasí nemusí byť pohodlné.

Jednoduché, užitočné a flexibilné

Vonkajšie žalúzie majú v porovnaní s posuvnými paravánmi výhodu v tom, že sa jednoduchšie inštalujú – v prípade posuvných paravánov treba na fasádu namontovať koľajnice, ktoré sa pripevňujú na konzoly. Musia sa však kotviť tak, aby nevznikali tepelné mosty.

Vonkajšie žalúzie sú v princípe skryté vo fasáde. Nikdy vám nebudú prekážať – v dobe, keď ich nepotrebujete, ich jednoducho vytiahnete, vďaka čomu úplne „zmiznú“ a otvoria interiér smerom do exteriéru. K ďalším výhodám patrí aj to, že dokážu plynule regulovať svetlo alebo aj úplne zatemniť priestor. V zime pre zmenu chránia okno pred tepelnými stratami, sú teda užitočné aj v tomto ročnom období.

Ak si neviete poradiť s výberom, môžete sa obrátiť na našich odborníkov. Radi s vami prediskutujú všetky možnosti a pomôžu vám zvoliť najlepšie riešenie.

Načo sú dobré slnolamy?

Načo sú dobré slnolamy?

Slnolamy sú špeciálne predsadené konštrukcie, ktoré sa upevňujú na fasádu budov, a to horizontálne alebo vertikálne. Takmer výlučne sa využívajú v komerčných či priemyselných objektoch, najmä v ich administratívnych častiach. Niektorí ľudia si ich dokonca pletú s okenicami, ktoré nesprávne nazývajú slnolamy. Na čo vlastne slúžia a ako treba pristupovať k ich návrhu?


Tieto tieniace prvky spájajú dizajn a funkčnosť do jedného veľkého, z architektonického hľadiska veľmi pôsobivého výrazového celku. Slnolamy v podstate vytvárajú akýsi pevný polotransparentný plášť stavby, vďaka čomu jej prepožičiavajú špecifický vzhľad a zároveň nebránia výhľadu do exteriéru. Umožňujú prirodzenú ventiláciu stavby a zároveň sa starajú o tieň a pohodu vo vnútornom prostredí budovy. Bránia totiž prestupu slnečného žiarenia na fasádu, čím objekt chránia pred prehrievaním. Prispievajú tak k efektívnemu manažmentu solárnej energieúspore financií, ktoré by inak boli vynaložené za chladenie.

Nezabudnite na technické posudky

Slnolamy môžu byť vyrobené z rozličných materiálov, najčastejšie sa však využíva hliník, ktorý je vysoko odolný a môže mať rôznu povrchovú úpravu, vylepšujúcu jeho vlastnosti – napríklad ochranu pred UV žiarením či škrabancami. Hliníkové lamely môžu byť opatrené aj práškovou farbou v širokom spektre RAL farieb, takže sa dajú veľmi jednoducho zladiť s architektúrou objektu. Na trhu existujú aj slnolamy s otvárateľnými okenicami, sú však oveľa drahšie, preto sa na objektoch využívajú minimálne.

Množstvo svetla sa dá regulovať nielen rozostupom lamiel, ktoré môžu mať šírku od 100 do 600 mm, ale aj návrhom správneho sklonu lamiel, ktorý môže byť stanovený v rozsahu od 0 stupňov (vodorovná poloha) až do 60 stupňov. 

V prípade slnolamov je dôležité už v čase návrhu stavby myslieť na dve podstatné veci. Tou prvou posudok o efektívnej účinnosti tienenia – čo značí, do akej miery slnolam tieni fasádu v čase, keď je osvetlená slnkom. Druhým aspektom je svetlotechnický posudok, na ktorý sa v projektoch, bohužiaľ, často zabúda. Svetlotechnika určuje, či slnolam navrhovaný na danú účinnosť spĺňa hygienické normy, týkajúce sa množstva denného svetla potrebného v interiéri. Ak sa norma nedodrží, miestnosti môžu pôsobiť príliš tmavo, pochmúrne a z hľadiska pracovných podmienok nebudú ľuďom vyhovovať. Obidva posudky sú súčasťou dodávateľskej dokumentácie a určite by v žiadnom projekte nemali chýbať.

!-- Ybug code start (https://ybug.io)