Novoročné predsavzatie? Dajte svojmu domovu novú tvár

Začiatok roka už tradične patrí ohlasovaniu nových trendov, ktoré nás budú inšpirovať najbližšie obdobie. Dotýka sa aj interiérových textílií, tapiet a doplnkov, ktoré skrášľujú naše domovy. Poradíme vám, ako pomocou týchto prvkov vyčarovať v interiéri úplne novú atmosféru. Bez toho, aby ste museli robiť náročné úpravy.


Trendová koralová

Niekedy stačí aj malá zmena – z hľadiska farebnosti, motívu či výberu materiálu. Ak sa riadite aktuálnymi trendmi, potom by ste mali vedieť, že najvychytenejšou farbou roka 2019 je koralová. Vo vzorkovnici Pantone ju nájdete ako Living Coral. Je to odtieň plný optimizmu a bezstarostnosti. Experti ju zároveň považujú za farbu, ktorá vnáša do prostredia ľudskosť a podnecuje ku vzájomnej komunikácii a interakcii. V prostredí v takomto duchu sa preto budete cítiť príjemne a uvoľnene.

Vo farbách medu

Spoločnosť Dulux vo svojom Globálnom centre estetiky za farbu roka pre zmenu vyhlásila odtieň Spiced Honey – medovú v teplom jantárovom tóne. V interiéri sa postará o vľúdnu a prívetivú atmosféru.

Nadčasová záležitosť

Prírodné materiály sú stále v popredí záujmu interiérových dizajnérov, a to v čoraz „surovejšej“ autentickej podobe. Vyniknú v modernom riešení bytu, ale aj v priestoroch v rustikálnom a škandinávskom štýle či v konceptoch postavených na filozofii wabi-sabi alebo lagom. K najčastejšie používaným materiálom patria drevo, bavlna či ľan. Prírodný charakter má aj hodváb, vďaka svojmu lesklému efektu a hebkosti však, naopak, do interiéru vnesie závan luxusu.

Skrytý? Neskrytý?

Popri textúrach materiálov sa môžete pohrať aj s ich transparentnosťou. Jednak tým ovplyvnia množstvo svetla prenikajúceho do interiéru, jednak v miestnosti vytvoria vzdušnú snivú atmosféru. K obľúbenému typu materiálov patrí jednoznačne voál (z francúzskeho „voile“, čo značí závoj). Môže byť polopriesvitný, prípadne úplne priesvitný. Môžete zvoliť voalovú záclonu, ktorá bude úplne hladká, alebo štruktúrovanú.

Niečo na oživenie

Vzorky sú veľmi dobrou voľbou, ak chcete priestor ozvláštniť. Ak sú výrazné, vhodnejšie je používať ich na menšie plochy. Stále obľúbené sú jemné, takmer nenápadné „scandi“ vzory, ale aj staré dobre retro, napríklad v podobe kohútej stopy alebo geometrických vzorov. Nemusíte sa dokonca báť skombinovať aj dve rozličné vzorky – v tomto prípade je však lepšie obrátiť sa na skúseného interiérového dizajnéra.

!-- Ybug code start (https://ybug.io)