Aké ceny môžem očakávať pri slnečných plachtách?

Slnečné plachty sú dizajnový kúsok, ktorý si čoraz častejšie nachádza svoje miesto v našich záhradách. Na rozdiel od pergoly chránia len pred slnkom. Svoje miesto si nájdu pri zatienení terás, pieskovísk a bazénov, jednoducho všade tam, kde nechceme byť obmedzovaní robustnými konštrukčnými prvkami. Vďaka prepracovanému prevedeniu, farebnej a tvarovej variabilite uspokoja aj nároky náročného zákazníka.


Cena slnečnej plachty

Cena slnečnej plachty pozostáva z viacerých položiek, pritom tou najväčšou sú stĺpy a použité technológie. Štandardne dodávame tri typy slnečných plachiet: 


Slnečná plachta bez konštrukcie a mechanizmu

Pri tomto type má na cenu vplyv len výber konkrétnej plachty a jej rozmer. Látka sa dodáva v typizovanom tvare a rozmere, alebo je vyrobená na mieru. Plachty sa dodávajú bez montáže. 

Najlacnejšou možnosťou je látka AUSTRONET. Má sieťovanú štruktúru, prepúšťa časť vetra, nie je vodeodolná, no má dobré tieniace vlastnosti a dlhú životnosť. Často sa využíva na zatienenie pieskovísk. Keď je pieskovisko prázdne, spustí sa na zem a chráni piesok pred zvieratami a napadanými nečistotami. Jej cena sa pohybuje na približne úrovni 20 - 25 € za m² bez DPH. 

Najčastejšie dodávaným materiálom je polyester. Plachta je šitá (nie lepená), vyniká žiarivými farbami. Cena polyesterovej plachty sa pohybuje niekde na úrovni 40 - 50 € za m² bez DPH. 

Ďalšou možnosťou je látka AUSTROSAIL NANO, je nepremokavá, lepená a vodeodolná. Jej cena sa pohybuje okolo 55 - 60 € za m² bez DPH. 
 

Manuálne ovládané slnečné plachty

Cenová úroveň: orientačne v rozmedzí 180 - 200 € za m² bez DPH

Cena stĺpov

Slnečné plachty sú uchytené o nerezové stĺpy, ktoré nepotrebujú povrchovú úpravu, vyzerajú dobre a vzhľadovo nerušia. Ak chcú zákazníci stĺpy farebne prispôsobiť fasáde alebo iným prvkom v záhrade, dodávame aj lacnejšie hliníkové stĺpy, ktoré sa následne lakujú na požadovanú farbu. 

Ukotvenie stĺpov

Ukotvenie závisí od preferencie zákazníka. Stĺpy sa kotvia buď na betónovú pätku, alebo na zemnú skrutku. Do ceny vstupuje podložie, možnosť alebo nemožnosť použiť zemnú skrutku a podobne. 

Hriadeľ

Moderným riešením je hriadeľ s pružinou. Pružina má tendenciu látku navíjať na hriadeľ. Ak sa do plachty oprie vietor a plachta sa uvoľní, pružina ju zase dotiahne, aby bola pevná. Pri hriadeli bez pružiny sú potrebné dve ovládania na hriadeli aj na stĺpe, ktoré plachtu doťahujú. Hoci je systém s pružinou drahší, jeho veľkou výhodou je pohodlné jednoduché ovládanie. 

Látka 

Pri tomto type slnečnej plachty sa používa polyester, zriedkavo nano látky. Cena závisí od výberu typu látky a samozrejme jej rozmeru. 

 

Slnečné plachty s elektrickým ovládaním

Cenová úroveň: orientačne okolo 250 € za m² bez DPH

Štandardne dodávaná konfigurácia je plachta so 4 vrcholmi a minimálne dva stĺpy. Oproti manuálne ovládaným plachtám je cena vyššia nielen o motor v hriadeli, ale aj o napínací pružinový systém, ktorý je na každom stĺpe. Do ceny navyše vstupuje slnečný a veterný senzor a automatické ovládanie. Takéto plachty sa dodávajú s látkou nano, ktorá je lepená, vodotesná a celkovo pevná. 

Ďalšie náklady

Pri navíjacej plachte dodávame zazimovaciu sadu, aby bola plachta v zimnom období chránená pred poveternostnými vplyvmi. Zazimovanie plachty našim zákazníkom ponúkame aj ako servis. 

 

Máte záujem o slnečnú plachtu? Kontaktujte nás, radi vám vysvetlíme všetky podrobnosti a technologické možnosti.