Spoznajte Lamelino, bioklimatickú pergolu od Climaxu

Tento rok český výrobca Climax spustil predaj novej bioklimatickej pergoly Lamelino. My vám ju teraz radi predstavíme jej prednosti a porovnáme ju s modelmi v podobnej cenovej hladine.


Lamelino od Climax

Lamelino je bioklimatická pergola s elegantným hranatým tvarom lamiel a je vhodná na ochranu terasy pred slnkom, dažďom i snehom. Hlavnou výhodou tejto novinky je jej konštrukcia. Je jednoliata, bez škár, zatekania a množstva plastov. Nosnú konštrukciu tvoria profily 15×15 cm, čo zo sebou prináša viacero výhod. Je to jednoducho poriadna česká pergola.

Výhody pergoly Lamelino

Odolnosť voči zaťaženi
Konštrukcia pergoly vydrží statické zaťaženie (bez zaťaženia vetrom) až 150 kg na m², čo zodpovedá asi 30 cm mokrého snehu.

Možnosti bočného uzavretia
Pergolu je možné doplniť o screenové rolety. 15 cm hlboký box rolety pekne lícuje s konštrukciou pergoly, nič nevytŕča a neruší celkový estetický dojem.

Pohodlné ovládanie
Silný motor Somfy je vyvinutý priamo pre bioklimatické pergoly a je umiestnený tak, aby bolo ešte viac znížené riziko kontaktu s vodou. V kombinácii s inteligentnými senzormi je plne kompatibilný s obľúbeným systémom inteligentnej domácnosti TaHoma od Somfy, čo ešte viac zvyšuje užívateľský komfort.

Veľkorysé rozmery
Maximálna šírka modulu je 450 cm, maximálny výsuv je 605 cm a nie je nutné použiť prídavný nosný profil. Pergolu je možné vyrobiť na mieru s milimetrovou presnosťou.

Podstatné detaily

  • V hliníkových stĺpoch sú použité plastové zvody pre tichý odvod vody z konštrukcie. 
  • Osvetlenie je integrované v uzavretej drážke extrudovaného profilu lamely.
  • Výrobca poskytuje záruku 4 roky na pergolu a 5 rokov na motory.

Je vidieť, že výrobca sa s novým modelom naozaj vyhral. Kvalitný český výrobok je určený do našich podnebných podmienok a bude bez porúch slúžiť dlhé roky. 

Porovnanie s konkurenčnými pergolami

V podobnej cenovej úrovni sú pergoly Artosi od výrobcu ISOTRA a Technic od značky Tarasola. Obe pergoly sú bioklimatické, ponúkajú možnosť inteligentného ovládania a sú hliníkové. Je medzi nimi niekoľko rozdielov, ktoré podľa nášho názoru vo finále rozhodnú o vašej spokojnosti pri užívaní.

Pergola ISOTRA Artosi
Bioklimatickú pergolu Artosi vyrába česká spoločnosť ISOTRA. Tvoria ju 11 cm hliníkové profily a jej maximálne rozmery sú až 450 cm výsuv a 700 cm šírka.

Náš názor:
Štandardne sa screenové rolety dodávajú v boxe s hĺbkou 13 alebo 15 cm, pri bočnom uzavretí pergoly boxy prečnievajú z 11 cm profilu, jednoducho je vidieť, že boli dorábané. Daňou za veľkorysý rozmer a hrúbku profilu je zrejme nižšia odolnosť voči snehu, lamely so šírkou presahujúcou 400 cm majú nosnosť len 90 kg/m². Konštrukčne má pergola veľa plastových komponentov, čo môže mať vplyv na jej životnosť.

Pergola TARASOLA Technic
Bioklimatická pergola Technic je od poľského výrobcu Tarasola. Konštrukciu tvoria 12 cm profily a maximálne rozmery sú 420×600 cm alebo 400×700 cm.

Náš názor:
Aj pri tejto pergole je nevýhodou hrúbka profilu. Prvky bočného uzavretia vytŕčajú a esteticky úplne neladia.Užívateľskému komfortu nenahráva ani taliansky systém ovládania Teleco. Pre pergoly a tienenie všeobecne je na Slovensku bežne používaný systém Somfy, s ktorým Teleco nie je kompatibilný. To znamená, že nebudete ovládať žalúzie, pergolu a napríklad markízu v jednej aplikácii. 
 

Uvažujete o zastrešení terasy? Kontaktujte našich odborníkov a spolu nájdeme riešenie presne podľa vašich predstáv.